Klášter v Nové Říši začne nabízet ubytování v upravených historických prostorách

Nová Říše – Klášter v Nové Říši na Jihlavsku bude od letošního léta kromě prohlídek nabízet rovněž ubytování. Apartmány dokončuje kanonie premonstrátů v historických prostorách, v nichž byly kdysi cely řeholníků. Klášter bude mít také obchůdek s kavárnou, v němž bude k dostání i med od včelstev chovaných v klášterní zahradě. ČTK to řekl provizor Štěpán Jiří Novák. Pravidelné turistické prohlídky jsou v klášteře v červenci a v srpnu, jindy po předchozí dohodě.

Obchůdek s kavárnou vznikají ve třech klenutých místnostech, otevřené budou koncem června. Konat se tam budou moci i menší kulturní akce. Celou nově opravenou část s apartmány, která bude přístupná z velkého dvora, představí klášter 18. července. „Byly to prázdné prostory, které nebyly využité,“ uvedl provizor. Jejich proměnu pro potřeby návštěvníků označil za cestu většího otevření kláštera, který zároveň hledá různé možnosti, jak si zajistit hospodářskou soběstačnost.

SOUVISEJÍCÍCisterciácká klášterní krajina Vyšší Brod dostala ocenění Evropské dědictví

Devět apartmánů s 16 pokoji upravují pracovníci v přízemí. Každý apartmán bude mít kuchyňku a sociální zařízení. Jeden je udělaný tak, aby se v něm mohl bez pomoci pohybovat vozíčkář. Při rekonstrukci byl v této části kláštera vybudovaný také výtah do prvního patra, jímž vede prohlídková trasa. V klášteře se provádějí i některé další opravy. Náklady těchto prací budou okolo 15 milionů korun.

Zahradu velkého dvora a Rajský dvůr nechala kanonie upravit vloni. Byla to závěrečná část několikaletého projektu podpořeného z evropského programu IROP. Letošní opravy dotované nejsou. Rajský dvůr bude sloužit především pro rozjímání řeholníků, veřejnost do něj ale může nahlédnout. Menší kříž v Rajském dvoře doplňují sochy Panny Marie a světců, mezi zelení v záhonech rostou čtyři jabloně.

Opravy budou podle provizora v dalších letech potřebovat hospodářské a jiné budovy mimo hlavní areál kláštera.

U kláštera nyní vzniká zahradnictví. „My bychom to chtěli víc zaměřit na květiny, které bychom využili ve farnostech a v kostelích. Přebytky se pak budou prodávat,“ uvedla ředitelka správy kanonie Marcela Lorencová. Dodala, že výhledově by se také mohlo ovoce ze stromů na klášterních pozemcích zpracovávat na produkty pro klášterní obchůdek.

Klášter v Nové Říši postihla za 800 let od založení řada tragických událostí. Totalitní režimy se ho v minulém století snažily zlikvidovat dvakrát. Část řeholníků zahynula v nacistických koncentračních táborech. Po nástupu komunistického režimu byli řeholníci zatčení v roce 1950 a ve zinscenovaném procesu odsouzení k mnoha letům vězení a pracovním táborům. Klášter pak sloužil 40 let jako skladiště vojenské nemocnice v Brně. Premonstráti s opravami klášterních budov začali po svém návratu v roce 1991.

Novoříšská kanonie nyní čítá sedm řeholníků, dva z nich žijí na farách nedaleko Brna. Vloni kanonie převzala areál bývalého dominikánského kláštera ve Znojmě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. května 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář