Klášterní areál na Hoře Matky Boží u Králík čeká rozsáhlá obnova

Králíky – Klášterní areál na Hoře Matky Boží u Králík čeká rozsáhlá obnova. Římskokatolická církev získala na opravy národní kulturní památky evropskou dotaci, na projektovou dokumentaci přispěl téměř milionem korun Pardubický kraj. Stavět by se mělo v letech 2025 a 2026 za provozu areálu, uvedlo v tiskové zprávě pardubické hejtmanství.

Podle duchovního správce poutního místa Karla Moravce je dokumentace hotová a bude se v soutěži hledat dodavatel. Náklady se odhadují na 80 milionů korun, díky výběrovému řízení by se mohly snížit. Rekonstrukce bude spočívat především ve výměně většiny střešních krytin z pozinkovaného plechu za měděný plech. Opraví se fasády, klášter získá nový výtah a zpřístupní se i část podkroví, která je spojena s historií internace a také pobytu řádových sester.

SOUVISEJÍCÍSvatý Kopeček bude hostit Romy z celé Moravy, chystají se na tradiční po

Poutní komplex založil na sklonku 17. století králický rodák Tobias Jan Becker. Celý areál i s kostelem byl dokončen v roce 1710. V polovině 19. století klášter vyhořel. Z barokní výzdoby mnoho nezůstalo. Opravy trvaly pouhý rok, vybavení se obnovilo až na konci století v novorenesančním stylu. Klášter původně sloužil řádu servitů, později je vystřídali redemptoristé.

Němci za druhé světové války využívali sousední Poutní dům. V roce 1950 komunistický režim v klášteře zřídil internační tábor pro mužské řeholníky. Areál se věřícím znovu otevřel v roce 1968.

O první velkou rekonstrukci areálu na Hedči se zasloužil německý krajan Franz Jentschke, který byl podle svých slov zázračně uzdraven na přímluvu Matky Boží z Králík. V roce 1988 se začalo s přípravou oprav kapliček křížové cesty, které stojí podél aleje z města na Horu Matky Boží. O rok později se pokračovalo s opravou exteriérů kaplí. Když byly čtyři kaple hotovy, padl v listopadu 1989 komunismus. Poté pomáhala i nově zřízená nadace. Jednou z největších akcí organizovanou Franzem Jentschkem byla obnova Poutního domu,v letech 1990 až 1993. Na financování se podíleli větší polovinou redemptoristé, zbývající část hradili krajané z Německa.

Poutní areál Hora Matky Boží byl roku 2018 vyhlášen národní kulturní památkou. Je v majetku církve a slouží poutníkům, věřícím i široké veřejnosti jako duchovní místo s výjimečnou architekturou i uměleckou výzdobou. Vede k němu stromořadí z Králík s křížovou cestou, které bylo vyhlášeno alejí roku 2023.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. června 2024 Foto: Wikimedia Commons – areál na Hoře Matky Boží u Králík

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář