Klienti nízkoprahového centra v Pardubicích dnes slavili Štědrý den

Pardubice – Klienti nízkoprahového centra v Pardubicích dnes s předstihem slavili Štědrý den. Desítky z nich si dnes přišly dát bramborovou polévku s chlebem, čaj či kávu, sledovaly pohádky a dostaly i dárkový balíček.

„Na ulici jsem se dostal kvůli chlastu, s přestávkami jsem tam tři roky. Do centra si chodím dávat hlavně sprchu. Když je pod nulou, nechají nás tady přes noc,“ řekl ČTK Ondřej. Mladý muž si podle svých slov našel práci od nového roku v Semtíně, bude u výrobního stroje. Doufá, že se usmíří se svou současnou přítelkyní a bude u ní bydlet. „K Ježíšku si přeji, aby byl můj syn zdravý, jsou mu tři roky, mám ho s bývalou přítelkyní,“ řekl Ondřej.

SOUVISEJÍCÍPapež vyzval ke skromnější oslavě Vánoc a k pomoci Ukrajincům trpícím válkou

Polévku dnes klientům, které zřizuje SKP centrum, vařil Pavel Capoušek. Je to už pro něj tradice. „Dneska jsem uvařil asi 35 litrů, což je 70 porcí. Před lety jsem vařil od listopadu do února i několikrát v týdnu, ale už nemám síly, tak vařím jedno jídlo aspoň před Štedrým dnem,“ řekl Capoušek.

Dřív Capoušek dělával kuřecí vývar s domácími nudlemi, často třeba také šunkofleky. Sice je vyučen zámečníkem, ale v nízkoprahovém centru pracoval jako kuchař, teď už je důchodu. „Dělám to pro to, abych udělal dobrý skutek. Dneska jsem měl pomocníka na krájení zeleniny, začínal jsem vařit v sedm ráno,“ řekl Capoušek.

Polévku kuchař vařil z darů, které poskytli evangelíci z Pardubic. Českobratrská církev evangelická sbírku organizuje, sedm let posílala dárky do věznice, devět let teď pomáhá lidem bez domova, kteří jsou v azylových domech nebo navštěvují denní centrum.

Balíčků se letos sešlo 250. Jsou v nich pochutiny jako čaj a káva, pak sladkosti, například sušenky, pardubický perník nebo bonbóny, rozinky, dále třeba plechovky s ovocem a slané trvanlivější potraviny.

„Některé balíčky jsou pro děti a některé pro dospělé. Jsou to potraviny, které se hodí pod vánoční stromeček. Ve štědrosti letos nikdo nepolevil, i když lidé určitě mají ze zdražování obavy,“ řekla Hana Capoušková z církve.

Počet klientů nízkoprahového centra v Pardubicích od léta stoupá. Hodně firem propouštělo agenturní zaměstnance, řekla vedoucí centra Lenka Šuláková.

„Pohybujeme se kolem 90 klientů za měsíc, od července máme prudký nárůst počtu klientů, kteří využívají naše služby. Přichází k nám proto, že přišli o práci, která byla spjata s bydlením, skončili ze dne na den na ulici,“ řekla Šuláková.

Centrum funguje i díky materiálním a finančním darům. Lidé třeba poskytují oblečení. Letos je nedostatek pevné a teplé obuvi. „Díky štědrému dárci jsme letos mohli zavést systém nocleženek, které můžeme dát klientům, kteří nemají vůbec žádné dávky. Vydáváme kolem 40 nocleženek za měsíc,“ řekla Šuláková. Noc v ženské noclehárně je za 35 korun, v mužské za 40 korun.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21 prosince 2022 Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář