Kněz ze Strahovic na Opavsku bude blahořečený

Strahovice (Opavsko) – Katolický kněz Richard Henkes, který před druhou světovou válkou působil ve Strahovicích na Opavsku a zemřel v koncentračním táboře Dachau, se dočká blahořečení. Obřad, předstupeň prohlášení za svatého, se bude konat v neděli 15. září v německém Limburgu. ČTK to dnes řekl mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.

„Papež František uznal mučednictví Richarda Henkese již na konci loňského roku. Blahoslaveným bude prohlášen při bohoslužbě, kterou bude v zastoupení papeže celebrovat švýcarský kardinál Kurt Koch,“ řekl.

Kněz, který se v německém Limburgu v roce 1900 narodil, ve Strahovicích působil od roku 1941. Gestapo jej ale sledovalo za protinacistické postoje a údajné pobuřování. V roce 1943 byl zatčen přímo ve Strahovicích. Po věznění v Polsku byl nakonec transportován do koncentračního tábora Dachau u Mnichova.

„Henkes je označován za Mučedníka lásky. Nejen za své neohrožené protinacistické postoje, ale zejména za své hrdinství, které prokázal v koncentračním táboře dobrovolnou službou o nemocné nakažené tyfovou epidemií,“ uvedl Siuda. V uzavřeném bloku, kde pečoval o smrtelně nemocné, se sám epidemií nakazil a 22. února 1945 zemřel. Jeho tělesné ostatky byly zpopelněny a popel tajně převezen mimo koncentrační tábor. V neděli 7. června 1945 byl jeho popel slavnostně uložen do hrobu na hřbitově v Limburgu.

V rodišti kněze začal proces kanonizace v roce 2003. Završil jej loni v prosinci papež František, který blahořečení schválil. Do německého Limburgu se dnes vydali poutníci z farnosti Strahovice a Hať. Čtyři autobusy věřících doprovází také místní duchovní a kněží z Fulneku, kteří jsou stejně jako Henkes členy řeholního společenství pallotinů. Blahořečení se zúčastní také ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David a světící biskup olomoucký Antonín Basler.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 13. září 2019  Foto: cirkev.cz

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Vím o paní ze Strahovic, která zažila zázračné uzdravení. Prý jeho zásluhou. Měla prokazatelnou těžkou artrózu kyčlí, už sotva chodila, byla před operací. Modlila se a artróza zmizela, aniž musela operaci podstoupit. Na roentgenu nejsou po ní žádné stopy.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář