Kněží musí hlásit zneužívání i přes zpovědní tajemství, řekl francouzský ministr

Paříž – Kněží mají povinnost oznámit případy sexuálního zneužívání, i pokud se o nich dozví během zpovědi, řekl v pátek stanici LCI francouzský ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti. Reagoval na slova předsedy Francouzské biskupské konference Érica de Moulins-Beauforta, který uvedl, že zpovědní tajemství je nad zákonem i u znásilnění. Výrok se vztahoval ke zprávě nezávislé vyšetřovací komise, která odhadla, že od roku 1950 představitelé katolické církve sexuálně zneužili na 216.000 dětí.

„Pokud kněz během zpovědi obdrží informace o existenci takových skutečností, ať už od oběti nebo pachatele…pak má imperativní povinnost tyto skutečnosti ukončit,“ uvedl Dupond-Moretti. „Pokud tak neučiní, musí být odsouzen. Říká se tomu nepřekažení zločinů nebo přestupků. A pokud jde o profesní tajemství, není to absolutní. Pokud kněz získá informace o promlčených nebo minulých skutečnostech, pak není vázán profesním tajemstvím,“ dodal ministr spravedlnosti.

SOUVISEJÍCÍPodle francouzského arcibiskupa je zpovědní tajemství nad zákonem i u znásilnění

„(Kněží) Mohou varovat úřady nebo použít jakékoli jiné prostředky, které by tomu zabránily. Například varovat příbuzné údajných obětí,“ řekl později ministrův zástupce agentuře AFP.

Dupond-Morreti také požádal státního zástupce, aby po odhalení o rozsáhlém zneužívání v církvi zahájil vyšetřování a prošetřil i skutky, které jsou již promlčené. Podle ministra je to možné díky letos schválenému zákonu, který má zlepšit ochranu mladistvých.

Arcibiskup se má kvůli svému prohlášení o nadřazenosti zpovědního tajemství nad zákony republiky sejít s francouzským ministrem vnitra Geraldem Darmaninem. Na schůzce, která se koná na žádost prezidenta Emmanuela Macrona, má vysvětlit, co tím myslel. Darmanin ve středu uvedl, že nad francouzskými zákony nic nestojí.

De Moulins-Beaufort byl v úterý jedním z těch, kdo zprávu nezávislé vyšetřovací komise prezentovali. Od svého výroku již upřesnil, že zjištění komise bere velmi vážně, jen je potřeba najít alternativní způsob, jak s informacemi o napadení pracovat, aniž by zpovědníci museli porušit tajemství.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. října 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář