Komentář: Jak bude Bidenova administrativa přistupovat k Izraeli?

„Je to dobré pro Židy?“ – tato otázka byla položena na tolika místech a tolikrát, že se stala pointou. Odpověď, aplikovaná na potenciální Bidenovu správu, bohužel není příliš veselá.

Po čtyřech letech těšení se z příznivé Trumpovy administrativy, která je pravděpodobně nejvíce proizraelskou v historii USA, vidí Izrael, že se nad ním stahují mračna, což je důvod, proč nejmenovaní izraelští představitelé říkají „mohlo to být i horší“ – přinejmenším Senát Kongresu Spojených států zůstane totiž pravděpodobně republikánský.

Faktem je, že i když si izraelská vláda a její američtí příznivci přejí, aby americká podpora Izraele zůstala bipartisanká, Demokratická strana se od Izraele již několik let vzdaluje.

Co by tedy Bidenova administrativa znamenala pro Izrael?

1. Írán

Připravte se na to, že USA opět vstoupí do íránské jaderné dohody z roku 2015 – slovy prezidenta Donalda Trumpa „nejhorší dohoda, která kdy byla vyjednána“, podle níž bylo Íránu umožněno udržet si jadernou infrastrukturu, pokračovat v obohacování uranu a pokračovat ve výzkumu a vývoji. Premiér Netanjahu před dohodou varoval a 3. března 2015 Kongresu řekl, že „íránský režim je stejně radikální jako kdykoli předtím“.

Celý článek na Israel.cz

1 Komentář

  1. Medvědí službou se nazývá případ, kdy vám chce někdo pomoci, ale ve skutečnosti vám uškodí. To byl zřejmě Trumpův mírový plán na vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu. Byl naprosto jednostranný – nepokrytě stranil Izraelcům. Z tohoto důvodu ho celý svět odsoudil, protože tento plán byl odklonem od dosavadní dlouhodobé americké politiky, která brala ohled na hranice z roku 1967, v nichž měl původně vzniknout palestinský stát. Naopak přitakával agresivní výstavbě židovských osad na okupovaném území. Izraelský deník Haarec napsal, že je to nebezpečný a „historicky nejhorší návrh, kdy daný Palestincům“. Proti se bouří také izraelští osadníci Západního břehu. Lídrům osadníků vadí, že plán izraelského premiéra, v závěsu s mírovým plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa, stále připouští existenci samostatné Palestiny. Jejich ideální představa, že jednou postupným budováním nových a nových domů zaberou veškeré z jejich pohledu židovské území, by totiž v případě realizace plánu a s ním spojené limitované anexe, narazila.

    Oficiální navázání diplomatických vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty je sice regionální úspěch, ale ne nečekaný. Izraelci s Araby spolupracují už dlouho. Spolupráce Izraele s řadou sunnitských režimů, často velmi nedemokratických, probíhala už velmi dlouho, přičemž jednou z hlavních spojnic byl odpor vůči íránským regionálním ambicím. Takže současné navázání styků je možné vnímat i jako jen mezinárodněprávní legalizaci této situace.

    USA vesele vyzbrojují Saúdskou Arábii fregatami, tanky, letadly a nově se uvažuje o protiraketovém systému THAAD. To je na jednu stranu pochopitelné – SA je hrází proti agresivnímu Íránu. Na druhé straně SA není svobodná civilizovaná země – viz vražda Džamála Chášukdžího. USA kdysi vyzbrojovaly Saddáma Husajna, aby toho následně litovaly.

    V USA pro Bidena hlasovalo 77 procent židovských voličů, zatímco pro Trumpa jen 21 procent. Důvod je prostý – naprostá nekompetentnost Donalda Trumpa pro funkci prezidenta. Vyhodil z ministerských úřadů řadu velmi schopných lidí. Uplácel prostitutky, aby mlčely o styku s ním. Odmítal zveřejnit daňová přiznání. Stýkal se s extrémisty tvořící konspirační teorie jako byl Stephen Bannon (nyní ve vězení). Jeho poradcem byl Michael Flynn, člověk který lhal o svých stycích o svých kontaktech s někdejším ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Flynn byl vyslýchán v rámci vyšetřování vlivu Ruska (ve prospěch Trumpa) na prezidentské volby v roce 2016.

    Známý novinář Jolyon Naegele předpokládá, že Trump uteče z USA, aby nemusel čelit žalobám, kterých bude hodně.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář