KOMENTÁŘ: Tuniským Židům hrozí bezprostřední nebezpečí

SHRUNTÍ: Neskrývaný antisemitismus tuniského prezidenta Kais Saída povzbuzuje tuniské muslimy, aby otevřeně vyjádřili své vlastní antisemitské názory. Tuniské židovské obyvatelstvo je nyní terčem nepřátelství a provokace ze strany svých vlastních krajanů. Za tento stav věcí, nese velkou část odpovědnosti nový prezident. 

Během své volební kampaně obvinil tuniský prezident Kais Saíd Izrael z války s muslimským světem, což je zpráva, která Tunisanům „zahrála do noty“. Řekl také, že každý muslimský vůdce, který normalizuje vztahy se sionisty, by měl být stíhán za zradu. Jinými slovy, považuje každého, kdo udržuje vztahy s Izraelem, za zrádce arabské ummy (národa) a palestinského lidu.

Po zvolení do prezidentského úřadu se Saídova kampaň nenávisti vůči Izraeli rozšířila také o tuniské Židy, které nazval zloději. (Za tento výrok se poté omluvil a tvrdil, že byla jeho slova vytržena z kontextu.)

Díky Saídovu vlivu se Tunisko změnilo z neobvykle tolerantní muslimské země na typicky netolerantní muslimskou zemi, která nerespektuje své menšiny. Před několika týdny byl zapálen tuniský kostel a nebezpečí pro Židy se v zemi stupňuje.

Židé žili v Tunisku po tisíce let v relativním míru. V zemi zůstává nyní pouze 1 500 Židů, většina z nich na ostrově Djerba. Tito Židé představují jednu z posledních zbývajících židovských komunit na Středním východě mimo Stát Izrael.

Postoj prezidenta otevřel v tuniské společnosti dveře antisemitismu, který je zde stále běžnější. Předcházející nepřátelství vůči dalekému Izraeli se změnilo v otevřenou nenávist a provokativní akce proti místním Židům. Jinými slovy, antisionismus se ukázal jako antisemitismus.

Lassaad Hajjem, muslimský starosta části Midoun na Djerbě, změnil názvy židovských čtvrtí této oblasti přidáním muslimských jmen. Do názvu menší židovské čtvrti byl přidán „Al-Riad“ a do většího „Al-Suani“. Oba jsou islámskými místy v Saúdské Arábii. Tyto změny si objednal sám starosta a byly již integrovány do oficiálních státních dokumentů a záznamů Wikipedie.

Celý článek je k dispozici na stránce Israel.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář