Komise: Netanjahu má zřejmě díl odpovědnosti za loňské neštěstí se 45 oběťmi

Jeruzalém – Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu, šéf policie Kobi Šabtaj a další činitelé by mohl nést částečnou zodpovědnost za neštěstí, při němž loni zemřelo na severu země v tlačenici při židovském svátku 45 lidi. Vyplývá to z předběžných zjištění státní komise, která toto největší civilní neštěstí v dějinách Izraele vyšetřovala. Informují o tom dnes místní média. Netanjahu jakýkoli díl odpovědnosti odmítl a jeho strana Likud vyjádření komise označila za politicky motivované, neboť přichází dva měsíce před parlamentními volbami.

„Náš názor je, že ti, co zastávali vysoké funkce a měli široké pravomoce, by měli nést v této souvislosti zodpovědnost,“ uvedla komise, která Netanjahuovi, Šabtajovi, exministrovi veřejné bezpečnosti Amiru Ohanovi a bývalému šéfovi policie severního okrsku Šimonovi Lavimu zaslala takzvané varovné dopisy. Jejich smyslem je informovat dotyčné činitele, aby měli šanci se k názoru vyjádřit před vydáním závěrečné zprávy komise.

Podle vyšetřovací komise Netanjahu jako premiér „věděl, či měl vědět“, že místo u hory Meron na severu Izraele, kde se neštěstí loni koncem dubna stalo, je pro velký dav lidí nebezpečné. Na oslavy svátku Lag ba-omer, jichž se účastní hlavně ultraortodoxní věřící, loni dorazilo na 100.000 lidí. Podle výpovědí svědků a videozáznamů tehdy dav zaplnil svažitý tunelový průchod, na jehož konci byly kluzké schody. Na nich lidé začali padat a tlačenice si pak vyžádala 45 obětí a na 150 zraněných. Podle některých svědků bránily tehdy rychlému úniku lidí i policejní zátarasy.

Letos se oslav u hory Meron smělo zúčastnit jen 16.000 lidí a na bezpečnost dohlíželo mnoho policistů. Krátce před konáním letošních oslav také rezignoval bezpečnostní expert pořádající agentury Kfir Malka, podle něhož letos nebylo místo dostatečně zabezpečené ani pro 16.000 lidí.

Netanjahu už před vyšetřovací komisí vypovídal minulý měsíc. Tehdy řekl, že nevěděl, že existuje „kriticky nebezpečný problém“. Uvedl také, že přebral zodpovědnost pouze za epidemickou katastrofu, v souvislosti s koronavirovou pandemií.

Odpovědnost za tragédii z loňského dubna u hory Meron přijal už loni velitel policejních sil v oblasti Šimon Lavi, který řídil bezpečnostní opatření při oslavách. Lavi rezignoval na svou funkci minulý měsíc.

Naopak policejní šéf Šabtaj dnes po vyjádření vyšetřovací komise odstoupit odmítl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. srpna 2022 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář