Konkurz na nového kněze zřejmě situaci v brněnské pravoslavné obci neuklidní

Brno – Výběrové řízení na nového duchovního správce zřejmě situaci v brněnské pravoslavné obci neuklidní. Farní rada, která je dlouhodobě ve sporu s vikárním biskupem Olomoucko-brněnské eparchie Izaiášem, vnímá konkurz jako pokračování snahy ovládnout brněnskou farnost. Vedení eparchie, což je obdoba katolické diecéze, podle aktuálního prohlášení brněnské farní rady postupuje v rozporu s církevním i světským právem. Prohlášení je dostupné na webu farnosti.

Vikární biskup Izaiáš se letos pokusil sám brněnskou církevní obec převzít jako duchovní správce poté, co odvolal dlouholetého kněze Jozefa Fejsaka. Posvátný synod pravoslavné církve ale Fejsakovu suspendaci a laicizaci zrušil, ministerstvo kultury navíc v rejstříku vymazalo zápis Izaiáše jako nového duchovního správce brněnské farnosti. Vedení eparchie poté vypsalo konkurz na nového kněze, navíc dalo výpověď také brněnskému pomocnému duchovnímu Marku Malíkovi.

SOUVISEJÍCÍPravoslavný chrám svatého Václava v Brně je znovu otevřený, spor není vyřešený

„Něco takového nelze považovat za postup zákonný, a už vůbec ne v souladu s církevním právem, neboť případ ani jednoho z našich duchovních otců nebyl řádně souzen duchovním soudem a jejich suspendace a výpověď byly podány ze strany vikárního biskupa Izaiáše, nikoli eparchiálního biskupa,“ stojí v prohlášení.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

K eparchiálnímu biskupovi, vladykovi Simeonovi, nemají brněnští věřící přístup. Podle dostupných informací žije v domově pro seniory v Praze. V čele eparchie tak prakticky stojí vikární biskup Izaiáš. Na e-mailový dotaz ČTK k vypsanému výběrovému řízení Izaiáš neodpověděl.

Brněnská farní rada si podle aktuálního prohlášení nepřeje, aby se Fejsak, Malík nebo kdokoliv jiný z brněnské církevní obce účastnili výběrového řízení na nového kněze. V konkurzu spatřují snahu obejít brněnské věřící. Chtějí, aby nový duchovní správce přišel na základě dohody s církevní obcí, pokud možno po volbě na farním shromáždění, jak ji zakotvuje ústava pravoslavné církve.

Pokud by brněnská pravoslavná obec uznala nově vyhlášený konkurz za zákonný a právoplatný, pak by popřela sama sebe, stojí v prohlášení.

Dění v pravoslavné obci v Brně vyvolalo pozornost po událostech z 30. srpna letošního roku. Fejsak se zamknul uvnitř, kolem chrámu se shromáždili věřící, kteří jej hlasitě podporovali. Situace se uklidnila až po pěti hodinách za asistence policie. Zámečník vyměnil zámky, Fejsak vyšel ven a společně se zástupci policie a biskupa odjeli klíče uložit k tajemníkovi úřadu městské části Brno-střed. Nyní je chrám znovu otevřený.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. října 2021 Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář