Konzervativci kritizují v otevřeném dopisu papeže Františka

Vatikán – Nový otevřený dopis konzervativních kritiků papeže Františka ho obvinil ze spáchání kacířství a vyzval biskupy, aby jeho kroky odsoudili a – v případě potřeby – prohlásili, že už není papež.

Katolický portál CRUX informuje, že 19 signatářů dopisu je většinou spojováno s tradicionalistickým hnutím. Nejvýraznější osobností je podle portálu dominikánský teolog Aidan Nichols z Cambridge.

Kritika se v dokumentu věnuje hlavně tématu přijímání eucharistie pro rozvedené a znovu sezdané, popsaném v dokumentu Amoris Laetitia, který papež napsal v roce 2016.

Signatáři obviňují z papeže z heretických postojů a prohlášení. Patří mezi ně neschopnost hovořit proti irskému referendu o potratu v roce 2018 nebo umožnění čínské vládě jmenovat biskupy.

Signatáři vyzvali biskupy světa, aby „naléhavě řešili situaci, kdy papež František veřejně zastává kacířství“. Autoři dokumentu žádají papeže Františka, aby „nesl plody opravdového pokání“ jinak „nemůže pokračovat jako papež” na čele katolické církve.

Publikace Amoris Laetitia již vedla čtyři kardinály – Carla Caffarra, Raymonda Burkeho, Waltera Brandmüllera a Joachima Meisnera – aby požádali Františka o objasnění této otázky. Když žádná odpověď nepřišla, kardinálové vznesli pět otázek (tzv. Dubia) k textu dokumentu, připomíná CRUX.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,

7 Komentáře

 1. Ani bych tak nepsal o konzervativních křesťanech, ale jako o zakonzervovaných.
  Neví, co je milosrdenství, pokání a obrácení. Vlastní pouze svoji spravedlnost.

  Odpověď
  • Karel Krejčí

   Vaše vnímání papežových aktivit a jaký se zde na Zemi snaží vytvářet obraz o sobě, jako o „svatém otci“ a o Bohu, je mylné. Právě ony vlastnosti, které Vy vyzdvihujete, jsou však kamenem úrazu Boži spravedlnosti. Nepochybně, papež se snaží rozsévat zde na zemi mír, lásku, porozumění atd., avšak nad těmito ctnostmi visí veliký otazník. Je to „zaklínadlo“, které si tento svět – padlý svět – lstivým způsobem používá k zakrytí Boží spravedlnosti. Když Ježíš zde na zemi působil a kázal o Bohu, měl mnoho nepřátel. Dokonce i apoštolové byli Ježíšem varováni, že se budou setkávat s překážkami, nepochopením a nepřátelstvím. Naproti tomu, tu víceméně bezproblémovou pozici, kterou si papež buduje a prezentuje se v současné době a v současném dění a strhává i své neznalé obdivovatele, právě odsuzuje Písmo a tato církev skončí tak, jak je naznačeno. Evangelium jasně rozděluje svět i přesto, že sám Bůh miluje každého stejně.

   Odpověď
  • Tento tendenční článek se nezmiňuje o hlavním problému s Františkem, a totiž o jeho prosazování falešného ekumenismu a výrocích typu: „Mnohost náboženství je Boží vůlí.“ Dovolím si neznalé upozornit na to, že v židovském Talmudu stojí, že Ježíš Nazaretský byl šarlatánský čaroděj, který se nyní v pekle vaří ve vlastních výkalech. V Koránu se zase dočteme, že Ježíš byl sice prorok, ale nikoli boží syn, protože tvrdit, že Bůh může mít děti je svatokrádež. Všichni očividně pravdu mít nemohou. Ve skutečnosti jsou ostatní náboženství pouze snahou satana okrást lidstvo o radostnou zvěst evangelia. A tím, že papež tvrdí, že všechna náboženství jsou hodnotná a vedou ke stejnému cíli, pomáhá naplnit satanovy záměry.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář