Konzervativní hlasy útočí na papeže Františka

Začátkem února se rozšířily dva nezávislé, ale vlivné texty, které výrazně kritizovaly papeže Františka. Německý kardinál Gerhard Müller vydal Manifest, který vyvolal vážné obavy z potlačování římsko-katolické identity v rámci dnešního pontifikátu a navrhl opravy. V USA časopis First Things zveřejnil článek R. R. Rena s názvem: „Pád papežství“.

Oba útoky podle Evangelical Focus pocházejí z významných římsko-katolických zdrojů a ukazují, že „Annus Horribilis“ (hrozný rok) v Římě se ještě zhoršuje. Na obou stranách Atlantiku je papež František pod palbou kritiků.

Müller je bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry (nejvyšší vatikánská autorita v oblasti doktríny po papeži). V roce 2012 byl jmenován prefektorem papežem Benediktem XVI. A stal se známým svými konzervativními názory ohledně interpretace katolické teorie a morálky. V tom se střetl s otevřeným a inkluzivním přístupem papeže Františka, zvláště pokud jde o to, zda opět připustit podruhé oddané lidi k eucharistii.

Müller se hlasitě postavil proti uvolnění katolického postoje k lidem, kteří žijí ve vztazích mimo manželství, jak navrhoval Amoris Laetitia, dokument Vatikánu z roku 2015 o rodině, který byl papežem silně podporován. Jeho kritika papeže je důvodem, proč ho podle Evangelical Focus František v roce 2017 náhle propustil, čímž porušil obvyklou praxi, že je prefekt v úřadu ponechán až do odchodu do důchodu.

Skutečnost, že kdysi býval druhý nebo třetí v pořadí hierarchie po papežovi, a nyní je jeho otevřeným oponentem, je známkou napětí, kterým v tuto chvíli prochází Vatikán, dodává Evangelical Focus. Ve svém dokumentu německý kardinál mluvil o „narůstajícím zmatku“ a o církevní doktríně uvedl: „Dnes mnoho křesťanů už ani nezná základní učení víry,“ říká německý kardinál, „takže existuje stále větší nebezpečí špatné cesty k věčnému životu.“

Manifest je čtyřstránkový dokument, který je zveřejněn ve více jazycích a vyzývá lidi z celého světa, aby ho podepsali jako způsob, jak potvrdit katolickou identitu v tomto období „rostoucího zmatku“.

Na druhé straně Atlantiku tón proti Františkovi dosáhl neočekávaného vrcholu přes článek v periodiku First Thing, kde je papež František kritizován za laxní postoj. Podle Evangelical Focus je časopis First Thing „autoritativní hlas konzervativního katolicismu a silný obhájce římsko-katolického světonázoru.“

Bitva mezi příznivci a oponenty papeže Františka má malý význam, pokud to „nevede k oživení biblického evangelia spásy samotnou vírou a k radikální změně orientace římsko-katolické církve,“ dodává na závěr svého článku Leonardo De Chirico, evangelikální pastor, žijící v Římě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář