Konzervativní kardinál se rozešel s Bannonem, nesdílí jeho názory

Washington/Řím – Konzervativní americký kardinál Raymond Burke se v útery distancoval od bývalého poradce Bílého domu Steva Bannona a přerušil kontakty s ústavem, který měl být podle Bannonových plánů centrem evropských populistů. Ultrakonzervativec Bannon hodlal v klášteře Trisulti nedaleko Říma vybudovat akademii pro budoucí populisty a spojil se s tímto cílem s ústavem Dignitatis Humanae, jehož byl Burke čestným předsedou.

Kardinál se ale dnes rozhodl „s okamžitou platností“ kontakty s Bannonem ukončit, protože ústav se prý stále víc dostával pod vliv Bannonova politického programu. Bývalý poradce Donalda Trumpa je rozhořčeným kritikem papeže Františka, tvrdě především kritizuje benevolentní přístup hlavy římskokatolické církve k migrantům.

Kardinál Burke byl považován za Bannonova člověka ve Vatikánu. Ústav Dignitatis Humanae se ale dostal do potíží, když italské úřady projekt zablokovaly, protože správci údajně za pronájem kartuziánského kláštera neplatili a jeho údržbu zanedbávali.

Hlavním důvodem roztržky Burkea s Bannonem byl podle agentury AP projekt filmu, který má být natočen na motivy knihy francouzského spisovatele Frederika Martela. Dílo, vydané letos v únoru, odhaluje údajnou velkou komunitu vatikánských kněží, kteří, ač gayové, zastávají ostře homofobní stanoviska.

Burke vydal prohlášení, podle něhož s natočením filmu nesouhlasí a nesdílí ani kritické Bannonovy názory na katolickou doktrínu a poměry ve Vatikánu. Kardinál, který rovněž patří k Františkovým kritikům, byl v roce 2014 propuštěn z postu šéfa vatikánského nejvyššího soudu a papež ho postupně uvolnil i z dalších funkcí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – kardinál Burke

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář