Konzervativní metodisté směrují vstříc obnově

June Fultonová se cítila divně, když seděla ve třetí lavici.

Na každé bohoslužbě, od chvíle, kdy se ve dvanácti letech připojila ke sboru – v podstatě celý svůj život – s nimi seděla na pódiu za kazatelnou v kostele Mt. Vernon United Methodist Church (UMC) v Trinity v Severní Karolíně.

SOUVISEJÍCÍKonzervativní metodisté stojí na křižovatce a řeší jak dál

Při hlasování o odchodu z denominace se nezpívalo. Fultonová, nyní jedna z nejstarších členů v Mt. Vernonu, tedy zaujala místo v lavici vedle své známé. 

„Každý vyplnil svůj lístek a musel ho podepsat,“ řekla Fultonová Christianity Today. „Každý člověk šel nahoru, dal svůj lístek do koše a pak jsme tam tiše seděli. Tak tiše. Bylo to tak zvláštní, sedět tam tak tiše, když jsme čekali.“

Zástupci denominace vybírali hlasovací lístky. Šli do zadní místnosti a počítali hlasy, aby zjistili, zda bude malý venkovský sbor jedním z tisíců, které opustí UMC kvůli schvalování homosexuality, věrnosti tradičnímu křesťanskému učení o sexualitě, autoritě Knihy kázně a letitému církevnímu konfliktu.

Fultonová se naklonila ke své přítelkyni, aby jí řekla, jak je to všechno smutné. Řekla, že to není nic, co by si člověk přál udělat.

Fultonová vzpomínala, že její kamarádka odpověděla: „Jen si říkám, jaké to bude. Myslím, že jsme se rozhodli správně. Ale já si prostě říkám, jaké to bude.“

Fultonová si to říkala také. Doufala, že sbor to všechno brzy hodí za hlavu – debaty; jízlivost a její tíhu; smutek; a nekonečný, složitý proces rozchodu.

„Můžeme jít dál,“ řekla, „a vrátit se k tomu, co jsme vždycky dělali: starat se o lidi, pečovat o ně a být církví.“

Mt. Vernon skutečně hlasoval pro odchod. Dnes, téměř o rok později, zbývá už jen několik málo náznaků, že tento sbor býval součástí hlavní církve, která byla jednou z největších, nejmocnějších a nejvlivnějších protestantských skupin v USA.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář