Kopie Turínského plátna objevená před 25 lety na Broumovsku je stále lákadlem

Broumov – Kopie takzvaného Turínského plátna objevená v broumovském klášteře před 25 lety je stále velkým lákadlem pro návštěvníky Broumovska. A to i přesto, že v klášterním refektáři je při prohlídkách k vidění kopie historické kopie Turínského plátna. ČTK to řekla Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. V Turínském plátně byl podle církve zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Vlastníkem historické kopie je Broumovské opatství.

Vzácný artefakt je nyní v břevnovském klášteře Praze, odkud bude převezen do depozitáře Umělecko-průmyslového muzea (UPM) v Praze, kde ho budou zkoumat památkáři. Nějakou dobu v něm i zůstane, protože v Broumově nejsou vhodné podmínky k jeho skladování.

SOUVISEJÍCÍ Takto by podle umělé inteligence vypadal Ježíš, pokud je Turínské plátno pravé 

„Po poradě se zástupci Národního památkového ústavu bylo dohodnuto, že stávající expozice není pro plátno vhodná, proto byla v roce 2017 pořízena kopie, která bude nadále v broumovském klášteře vystavená,“ řekl ČTK Vojtěch Marek Malina z benediktinského arciopatství.

Historická kopie Turínského plátna bude uložena v depozitáři UPM, kde bude mít odpovídající zajištění z pohledu bezpečnosti a požární ochrany. V nejbližších letech se tak do Broumova kvůli nevhodným podmínkám ke skladování nevrátí. „V muzeu bude přístupná odborné veřejnosti. Pokud v budoucnu dojde k úpravě nebo výstavbě nových prostor vhodných pro výstavu kopie, bude možné ji opět zpřístupnit veřejnosti,“ řekl Malina.

Na světě existuje asi 40 kopií plátna, broumovský exemplář patří mezi nejzdařilejší. Pochází z roku 1651 a jde o jedinou historickou kopii Turínského plátna severně od Alp. Od roku 2012 je plátno kulturní památkou. Jeho kopii lze vidět v klášterním refektáři při běžné prohlídce.

Kopie Turínského plátna byla objevena 17. ledna 1999 za zlaceným štukovým věncem s nápisem SANCTA SINDON v dřevěné schránce v klášterním kostele svatého Vojtěcha. Rozměry broumovské kopie jsou téměř shodné s italským originálem, který má 4,36 metru na délku a 1,1 metru na šířku. Na plátně je vidět postava o výšce 170 až 180 centimetrů z přední a zadní strany. Z průvodní listiny vyplývá, že plátno daroval v roce 1651 turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria opatu u svatého Mikuláše na Starém Městě pražském, pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matoušovi Ferdinandovi Sobkovi z Bílenberka. Ten plátno za svého života daroval broumovskému klášteru.

„Význam této kopie je ten, že je to cenná relikvie a relikvie slouží především k prohloubení osobní víry věřícího,“ sdělil ČTK Malina.

Benediktinský klášter vznikl v Broumově ve 14. století. Barokní podoba z 18. století je dílem Kiliána Ignáze Dienzenhofera. Broumovský klášter neboli Benediktinské opatství sv. Václava je národní kulturní památkou a tvoří dominantu města.

Loni broumovský klášter navštívilo téměř 24.000 lidí, je to srovnatelné s rokem 2022, kdy zaznamenal nárůst počtu návštěvníků. V roce 2021 činila návštěvnost 17.000 lidí, o rok dříve 29.000 a v roce 2019, posledním před pandemií covidu, téměř 35.000 lidí. „V letech 2020 a 2021 musel být klášter několikrát uzavřen kvůli covidové pandemii, návštěvnost během těchto dvou let klesla,“ řekla ČTK Ostradecká.

V roce 1990 dostali budovy v restituci zpět břevnovští benediktini a v roce 2014 prošel areál rozsáhlou revitalizací. V současnosti v klášteře žádný příslušník benediktinského řádu nežije. Klášter je otevřen celoročně a nabízí jak tradiční, tak speciální prohlídky a posezení v klášterní kavárně či služby restaurace. V klášteře působí nezisková organizace Agentura pro rozvoj Broumovska spolu se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov, které pořádá kulturní, vzdělávací a společenský program.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Turínské plátno

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář