Koptský katolický biskup: Křesťané Egypta jsou bojovníky naděje

Na nedělní dva teroristické atentáty proti koptským křesťanům v Egyptě reagovali vyjádřením soustrasti a odsouzením násilí četní představitelé katolické církve ve světě i Světová rada církví.

Exploze v nejexponovanějším čase slavení Květné neděle zmařila 45 životů a zanechala stovku zraněných. K odpovědnosti za útoky na bohoslužebné shromáždění v katedrále sv. Marka v Alexandrii a na chrám Mar Girga ve městě Tanta se přihlásili teroristé z ISIS-u.

Drama, kterou prožívá křesťanská menšina v Egyptě i celá země komentoval pro agenturu SIR Mons. Antonios Aziz Mina, koptský katolický emeritní biskup diecéze Giza:

„Jde o atentát na jednotu země. Už desítky let si jako církev uvědomujeme rizika, která s sebou přináší šíření fanatismu a náboženského extremismu. Množství mladých podstupuje skutečné vymývání mozků a aktivizuje se v islámských fundamentalistických proudech. Politické a náboženské autority musí tuto situaci napravit, aby se předešlo tomu, že by se takové události mohly udát znovu.“

Cesta papeže Františka do Egypta naplánovaná na 28. – 29. dubna podle mínění koptské katolického biskupa není ohrožena. „Budou nejvyšší bezpečnostní opatření a jsem si jistý, že vše proběhne bez problémů,“ říká Mons. Mina a dodává, že křesťany bezprostředně předtím čeká slavení Velikonoc. Tento rok, kdy je termín Paschy pro všechny křesťanské církve společný, bude v Egyptě její slavení poznamenané žalem:

„Bude mít více než jindy příchuť krve a hořkosti zármutku. Mnohé rodiny po dvou atentátech budou oplakávat své mučedníky. Přesto nikdy neztratíme naději. Tyto ukrutné činy nás dělají pevnějšími ve víře a silnějšími. Nejsme poraženi. Budeme slavit Velikonoce a návštěvě papeže Františka svěříme růst naší církve, která oplakává další mučedníků. Papež nás žádal modlit se, aby Bůh obrátil srdce teroristů a za mír. Křesťané Egypta jsou bojovníky naděje. „

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto: Wikimedia

 

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář