Koronavirus přinutil Írán propustit vězněné křesťany

Teherán – Dopad pandemie koronaviru přinutil Írán, aby podnikl některé kroky k prosazení náboženské svobody v zemi.

Dočasné propuštění asi 85 000 vězňů s cílem omezit šíření viru COVID-19 zahrnovalo křesťana Ramiela Bet Tamraze, který si odpykává čtyřměsíční trest za pořádání nezákonných bohoslužeb.

Stal se tak podle Christianity Today jedním ze sedmi křesťanů propuštěných z vězení. K propuštění došlo v rámci perského nového roku. Toto nařízení se však netýkalo dalších čtyř křesťanů, kteří byli odsouzeni nedávno.

Ramielův otec Viktor byl až do roku 2009 pastorem letničního sboru v Teheránu, kdy ho vláda zavřela pro pořádání bohoslužeb v íránském národním jazyce farsi. V roce 2014 byl zatčen za organizování domácích bohoslužeb a v roce 2017 byl odsouzen k 10 letům vězení.

Ramielova sestra Dabrina obhajovala svou rodinu také v Bílém domě. „Zvyšování povědomí o pronásledování křesťanů vždy pomáhá této věci,“ řekla CT před propuštěním jejího bratra. „Když americké a mezinárodní orgány promluví a oslovují pronásledované křesťany, má to obrovský vliv.“

Open Doors řadí Írán na deváté místo mezi nejhorší režimy světa, kde jsou pronásledováni křesťané. Christianity Today připomíná, že zde bylo od listopadu 2018 do října 2019 zatčeno nejméně 169 křesťanů.

Íránská ústava zavedla šíitský islám jako oficiální náboženství. Zaručuje však také svobodu náboženského vyznání pro oficiální náboženské menšiny. Podle vládních statistik se ke křesťanství hlásí 117,700 obyvatel z 83 milionů Íránců.

Odhady konvertitů ke křesťanství se však podle americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu pohybují od 300 000 do 1 milionu. Ve své nejnovější zprávě se uvádí, že zákon zakazuje muslimům konvertovat nebo zříci se svého náboženského přesvědčení a odpadnutí od islámu je zločin, za který lze trestat smrtí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 25. března 2020  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář