Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích bude mít bezbariérový vstup

Pardubice – Kostel svatého Bartoloměje v Pardubicích bude mít bezbariérový vstup. Povede do něj rampa, aby se dovnitř bez problémů dostali imobilní lidé, uvedl v pondělí magistrát v tiskové zprávě.

Stavební úpravy by měly začít v září a potrvají zhruba dva měsíce. Náklady vyjdou na 726.000 korun, téměř 600.000 korun pokryje dotace od města. Zbývající částku uhradí Římskokatolická farnost – arciděkanství Pardubice.

„Kostel svatého Bartoloměje plní veřejnou funkci, pravidelně se zde konají bohoslužby, svatby či křty. Bezbariérový vstup zpřístupní lidem s handicapem další významný objekt města,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

Pozdně gotická památka je součástí Městské památkové rezervace a kulturní památka, veškeré úpravy proto stavební úpravy provede s ohledem na památkovou ochranu kostela.

Stavební firma přístupové schodiště rozebere a odstraní původní dlažbu, kterou pak použije při výstavbě nového vstupu. „Schodiště i rampa budou provedeny z masivních kamenných prvků, které byly vybrány tak, aby svou texturou, barvou i pevností odpovídaly těm původním. Kamenná mozaika zůstane zachována a chodník bude uzpůsoben tak, aby výškově navazoval na celkovou úpravu vstupu do objektu,“ řekl Rychtecký.

Kostel svatého Bartoloměje nechal postavit Vilém z Pernštejna. V 16. století sloužil jako druhé pohřební místo rodu Pernštejnů. Je postavený v pozdně gotickém slohu s renesančními prvky. V roce 1912 navrhl architekt Bóža Dvořák jeho úpravy, na západní straně vznikla nižší předsíň a Mikoláš Aleš na průčelí připravil návrh obrazů českých světců Ludmilu, Václava a Prokopa. V 90. letech prošel kostel rozsáhlými opravami, archeologickým průzkumem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 19. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – Kostel svatého Bartoloměje v Pardubicích

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář