Kostel sv. Kateřiny v H. Brodě má obnovenou věž, vrátí se na ni i ciferník hodin

Havlíčkův Brod – Kostel svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě má obnovenou věž. Římskokatolická farnost začala památku opravovat s pomocí různých dotací přibližně před pěti lety. Minulý týden nechala osadit věž opláštěnou mědí. Postavené lešení chce ještě využít na umístění nových ciferníků věžních hodin, které tam také bývaly. Havlíčkobrodští zastupitelé dnes na tuto akci schválili příspěvek 80.000 korun.

Starosta Zbyněk Stejskal (ODS) připomněl to, že farnost žádá město o příspěvek na postupné opravy kostela opakovaně. „Já osobně to vnímám jako pomoc památce v Havlíčkově Brodě, která bude nakonec sloužit všem, nejenom věřícím,“ řekl.

SOUVISEJÍCÍU opravovaného kostela sv. Kateřiny v H. Brodě chce letos děkanství obnovit věž

Kostel stojí za mostem u Sázavy, chátral od 50. let minulého století. Práce na jeho záchraně do minulého roku stály okolo 5,5 milionu korun. Farnost na jejich financování získala příspěvky od města, z dotačních programů kraje, ministerstva kultury i z veřejné sbírky spolku Epigram.

Letošní obnova kostela bude celkem přibližně za 1,2 milionu korun. „Pokračuje podle finančních možností,“ řekl dnes ČTK děkan Oldřich Kučera. Dříve sundaná věž kostela, která byla ve špatném stavu, nyní ji nahradila replika. Farnost tam chce ještě osadit ciferníky, aby na věži mohly znovu fungovat hodiny.

Nové hodinové ciferníky budou ze tří stran věže. „Číselníky, které tam byly původně, byly ve špatném stavu,“ řekl Vít Vodrážka ze spolku Epigram.

Nový dřevěný krov nad hlavní kostelní lodí je zatím provizorně překrytý. Střecha kostela bude výhledově krytá šindelem, který už je nad sakristií. Na osazení ve věži je připravený opravený zvon.

Kostel svaté Kateřiny má gotické základy, zachoval se v barokní podobě s vnější pseudorománskou úpravou. Údajně pochází z 13. století. Založen byl zřejmě jako hornický, u tehdejšího jediného mostu přes Sázavu. S kostelem stál za hradbami města špitál. Během staletí byl kostel víckrát poničený. V nynějším stavu se nedá využívat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. října 2023 Foto: Wikimedia Commons –

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář