Kostel v Iráku zničený ISIS byl po obnově vysvěcen

Karakoš – Irácký kostel poškozený Islámským státem v roce 2014 byl ve čtvrtek 15. srpna znovu vysvěcen. Při té příležitosti přijel do iráckého města Karakoš arcibiskup Petros Mouche z Mosulu.

Arcibiskup Mouche podle agentury CNA vysvětil oltář kostela, který vypálil Islámský stát.

„Všichni tito lidé nevidí pouze obnovu kostela, ale vnímají to jako znovuzrození víry v Krista, který je slaven ve vzkříšení. Vzkříšení Krista je tedy vzkříšením samotné komunity, která tady pokračuje. Naše komunita má asi 800 rodin,“ řekl pro Vatikánský rozhlas kněz George Jahola.

Kostel byl zničen před pěti lety Islámským státem, když teroristé v srpnu obsadili město Karakoš nacházející se Ninivských pláních, což způsobilo exodus křesťanů z této oblasti.

„V roce 2014 jsme opustili naše kostely a své domovy. Ve městě v tom čase žilo přibližně 50 000 křesťanů,“ dodal Jahola.

Nyní se křesťanská populace ve městě snížila na polovinu toho, co bylo, a činí asi 26 000 křesťanů, kteří se vrátili do Karakoše, vysvětlil Jahola.

Islámský stát během okupace znesvětil kostely ve městě. Například jeden byl přeměněn na továrnu na bomby a používán jako úložiště pro dodávky chemikálií k výrobě výbušnin. Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie byl používán jako střelnice na figuríny, uvádí Aid to the Church in Need.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 30. srpna 2019  Foto: Wikipedia – Ninivská pláň

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář