V kostele i pod širým nebem vzplanou svíčky za zemřelé děti

Také na Plzeňsku si letos již posedmé lidé připomenou Světový den památky zesnulých dětí. Setkání s názvem „Zapalme svíčku“ probíhají po celém světě každoročně vždy druhou prosincovou neděli.

Plzeňský kostelík U Ježíška bude jedním z téměř dvou desítek míst v České republice, kam mohou lidé v neděli 10. prosince přijít zapálit svíčku za děti, které zemřely v jakémkoli věku a z jakékoli příčiny. Od 18 hodin si příchozí mohou vlastnoručně vyrobit svíčku z včelího vosku. V 18,30 hodin pak zde začně ekumenická bohoslužba, která v 19 hodin vyvrcholí společným zapalováním svící. Večer doprovodí smíšený pěvecký sbor Vox imperfekta.

K celosvětovému řetězci se letos opět připojí také na Domažlicku. Zájemci se sejdou v 15,45 u rybníku U Tří vrb a vystoupí společně na vrch Baldov. U kapličky zapálí svíce. Poté je pro všechny připraveno malé občerstvení.

Akce „Zapalme svíčku“ – Světový den památky zesnulých dětí –  vychází z tradice mezinárodní organizace „Soucítící přátelé“. Poprvé byla organizována v roce 1997 ve Spojených státech. Svíčky se zapalují vždy druhou neděli v prosinci v 19,00 hodin místních časů a tvoří virtuální vlnu světla. Lidé po celém světě si tak společně připomínají památku zesnulých dětí.

Reklama

 

„Mít děti není samozřejmost. V běhu všedních radostí a starostí si to často neuvědomujeme. Zastavme se na chvíli. Zapalme  svíčku a uctěme památku všech dětí a mladých lidí, kteří odešli z tohoto světa dříve, než stačili dospět a zestárnout… V médiích často slyšíme o tragédiích a nemocech, které potkávají  děti a  mladé lidi. Všichni se shodují na tom, že nejbolestivěji tyto ztráty zasahují pozůstalé rodiče. Jsou zde ale i další příbuzní a jsou zde i spolužáci, kamarádi, sousedé, kterých se ztráty také bolestně dotýkají. Po dětech, které předčasně odešly, zůstává prázdné místo v rodinách, ve třídách, v zaměstnání, v sousedství…, „ připomínají pořadatelé na webu sdružení Dlouhá cesta, které u nás řetězec ve spolupráci s místními iniciativami již pošesté organizuje.

 

Tisková zpráva Foto: Wikimedia Commons

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář