Kostely jihu Moravy budou otevřené k modlitbě, bez velkých akcí

Brno – Kostely v brněnské diecézi mají být o Vánocích otevřené k soukromé modlitbě. Biskup Vojtěch Cikrle důrazně nedoporučuje konat akce, které by vedly ke shromažďování většího množství lidí, oznámila ve čtvrtek ČTK mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Podle aktuálního usnesení vlády bude platit od pátku čtvrtý z pěti stupňů systému PES. Povolený počet účastníků mší se tak sníží na 20 procent kapacity kostela. Platí to i pro půlnoční mše, pro které podle vlády bude výjimka ze zákazu nočního vycházení.

Cikrle vyzval kněze, aby se ohledně konání půlnočních a dalších vánočních bohoslužeb rozhodovali podle aktuálně platných vládních předpisů a se zodpovědností ke zdraví farníků i zdraví vlastnímu.

„Pokud jde o tradiční návštěvy betlémů, kde platí předpisy o shromažďování, nyní omezené na šest osob najednou, doporučuji v kostelích umístit viditelné upozornění na tento předpis, v němž vyzvete přítomné, aby byli ohleduplní vůči ostatním a aby dodržovali všechna hygienická opatření,“ vzkázal Cikrle do farností.

Biskup předpokládá, že většina farností bude mše pro své farníky vysílat on-line. V pravidelných přenosech pokračuje Radio Proglas i televize Noe, půlnoční mši s brněnským pomocným biskupem Pavlem Konzbulem nabídne v přímém přenosu Česká televize.

„I když současná doba svými vnějšími zmatky připomíná tu, která panovala při narození Ježíše Krista, nemusí to bránit tomu, aby byla stejně požehnaná. A to nám všem přeji,“ uvedl Cikrle. Podle Lukášova evangelia se Ježíš narodil v době, kdy probíhalo sčítání lidu spojené s velkými přesuny lidí do domovských měst.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář