Kostely na jihu Moravy dnes lákají návštěvníky a zavřou až za tmy

Brno – Přes 200 chrámů či modliteben v Brněnské diecézi dnes zůstane otevřených až do pozdních hodin při Noci kostelů. Je to rekordní počet. Farníci připravili pro návštěvníky asi 1100 různých programů. Nejvíce kostelů se zapojilo v Brně, v nabídce ale nechybí ani další města a obce. Například v cihlovém svatostánku v Břeclavi-Poštorné se mohou lidé vypravit na věž, vyslechnout koncert nebo počkat na modlitbu za město.

K novinkám letošní nabídky patří dvě poznávací soutěžní trasy v jihomoravské metropoli. Zájemci se mohou například vypravit po stopách Panny Marie, ochránkyně Brna. Další možností je třeba cyklistická trasa, která propojuje Bílovice nad Svitavou, Adamov a Křtiny.

Poprvé vítají návštěvníky klarisky v klášteře v Brně-Soběšicích, do setmění mohou zájemci navštívit i nově budovaný kostel zasvěcený Marii Restitutě Kafkové v Brně-Lesné.

Noc kostelů vznikla v Rakousku, do Česka se rozšířila právě přes jižní Moravu. „Noc kostelů přinesla do některých farností svěží vítr – nadšení několika farníků strhlo ostatní a dnes společně vytvářejí nejen program pro Noc kostelů, ale také pro další aktivity během roku. Pro ostatní, kteří nežijí s farností, je Noc kostelů příležitost poznat krásu, hloubku i rozmanitost života církve,“ uvedl brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Lidé se při Noci kostelů potkávají také na místě, kde už žádný chrám není. V Brně-Černovicích si tak už pět let připomínají novogotický kostel svatého Floriána, odstřelený v roce 1960.

„Najít stopy po kostele nám trvalo zhruba tři měsíce, kdy jsme procházeli archivy v Brně i Rajhradě i zpovídali pamětníky. Nakonec se nám podařilo získat přesný zákres ze starého katastru, několik fotografií a plány kostela,“ uvedl Ladislav Kotík z Černovického sdružení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – Klarisky v klášteře v Brně-Soběšicích

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář