Kotlebův poslanec za výroky o Romech přišel o mandát

Bratislava – Nejvyššího soud odsoudil poslance Milana Mazureka (ĽSNS) za extremistické trestné činy k peněžitému trestu ve výši 10 tisíc eur. Verdikt tříčlenného senátu je pravomocný. Mazurek tak už není poslancem Národní rady (NR) SR.

Pokud by Mazurek peněžitý trest nezaplatil, hrozilo by mu až půlroční vězení. „Prvoinstanční soud provedl dokazování správně. Pokud jde o výrok o výši trestu, tak odvolací soudkonstatoval, že finanční trest ve výši 5 tisíc eur je nepřiměřeně nízký ve srovnání s majetkovými poměry poslance,“ cituje Etred.sk předsedu senátu Petra Paludu.

Ústřední svaz židovských náboženských obcí (UZZNO) rozsudek soudu přivítal. „Je to ten Milan Mazurek, který se vyjádřil, že o Třetí říši víme jen lži a pohádky o šesti milionech …“ uvádí se v reakci.

Židovská obec na Slovensku poznamenala, že v každé společnosti žijí kromě slušných lidí i tací, kteří pod pláštíkem bezbřehé svobody projevu šíří lži a podněcují nenávist, čímž poškozují práva jiných narušují harmonické soužití a tím i atmosféru ve společnosti.

Poslanec Kotlebovy strany ĽSNS přišel v úterý o mandát poslance parlamentu. TASR to potvrdil předseda mandátového a imunitního výboru Juraj Blanár (Směr-SD).

„Ve smyslu zákona automaticky při vyřčení takového rozsudku od jeho právoplatnosti zaniká příslušnému poslanci mandát, v tomto případě panu Mazurekovi,“ uvedl J. Blanár. Vzhledem k tomu, že se jedná o rozsudek Nejvyššího soudu SR, nepřichází v úvahu odkladný účinek právní moci v případě, že by se Mazurek odvolal, například k Evropskému soudu pro lidská práva, dodal J. Blanár.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 6, září 2019  Foto: Milan Mazurek na protestu proti islamizaci. (Zdroj: YouTube)

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář