Krajně pravicový polský poslanec si vyslechl obvinění kvůli uhašení menory

Varšava – Poslanec krajně pravicové polské strany Konfederace Grzegorz Braun, který v prosinci v parlamentu uhasil svícen menoru, jenž je symbolem judaismu, si vyslechl obvinění mimo jiné z urážky skupiny lidí z náboženských důvodů. Informovala o tom v úterý agentura PAP. Prosincový incident, který se stal během debaty o vyslovení důvěry nové vládě, vyvolal v Polsku i v zahraničí pobouření. Sejm poté Brauna zbavil poslanecké imunity.

Braun 12. prosince v předsálí jednacího sálu dolní komory parlamentu pomocí hasícího přístroje uhasil svíčky na menoře, které v Sejmu už roky zapalují u příležitosti židovského svátku chanuka. Zákonodárce kromě toho nastříkal prášek do obličeje ženě, která se ho pokusila zastavit. Následně u řečnického pultu řekl, že „není možné, aby se v polském Sejmu odehrávaly akty talmudického kultu“.

SOUVISEJÍCÍPolský krajně pravicový poslanec uhasil menoru v parlamentu

Nyní ho prokuratura obvinila z několika trestných činů: kromě urážky skupiny lidí z náboženských důvodů kvůli uhašení menory tak učinila i v souvislosti s jinými incidenty.

Politik, který v minulosti pronášel proruské výroky, čelí mimo jiné také obvinění kvůli vyhození vánočního stromku ozdobeného v barvách Evropské unie a Ukrajiny do koše nebo poškození mikrofonu během přednášky historika věnujícího se holokaustu, napsala agentura Reuters.

Ta poznamenala, že není jasné, jaký trest by obviněnému mohl hrozit, pokud by ho soud shledal vinným.

Mluvčí okresní prokuratury ve Varšavě Szymon Banna uvedl že Braun se „nepřiznal a odmítl podat jakékoliv vysvětlení“. Samotný politik dnes na platformě X napsal, že obvinění se liší od těch, která byla předložena v parlamentu v lednu, kdy Sejm rozhodoval o jeho zbavení imunity, proto by se celá „procedura zbavení imunity měla opakovat“. Obvinění prokuratury už dříve odmítl, podotkl Reuters.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. dubna 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář