Krakovská arcidiecéze propustila tři pracovnice, nemají manžela

Krakov (Polsko) – Krakovská arcidiecéze propustila ze svého tiskového oddělení tři pracovnice, jež nemají manžela. Zástupci polské katolické církve to uvedli v prohlášení, v němž reagovali na zprávy médií o tom, že v arcidiecézi přišlo bez varování o práci pět žen, které mají rodiny. Upřesnili, že šlo jen o tři ženy, které nejsou vdané. Dotyčné tvrdí, že právě to bylo důvodem, proč dostaly výpověď.

„Zbývající dvě pracovnice, které v soukromém životě coby matky se svými manželi vytvářejí katolické rodiny, zůstávají v tiskovém oddělení krakovské arcidiecéze,“ dodali její zástupci v prohlášení.

Joanna Adamiková, jedna z trojice, která přišla o práci, na facebooku napsala, že se svými kolegyněmi byla propuštěná kvůli tomu, že nemají manžela. Označila se za praktikující katoličku, která se dobrovolně rozhodla žít bez manžela a která vychovává adoptované děti. Další kolegyně také nemá manžela a působí jako pěstounka, třetí z nich nemá ani muže, ani děti. „Máme to chápat tak, že pro věřící, praktikující matky samoživitelky rovněž pro ty s adoptovanými dětmi není v katolické církvi místo a nemohou jí sloužit?“ ptá se Adamiková.

Ukázalo se rovněž, že pracovnice tiskového oddělení nebyly v klasickém zaměstnaneckém poměru, ale že s nimi krakovská arcidiecéze uzavřela jen dohodu o provedení práce. Na jejím základě lze pracovníka snáze propustit.

Adamiková uvedla, že důvody propuštění, o němž rozhodl arcibiskup Marek Jendraszewski, jim nikdo řádně nevysvětlil, dozvěděly se jen to, že vzniká nový tým tiskového oddělení. Jendraszewski se s nimi nesešel.

Postup krakovské arcidiecéze kritizuje Grzegorz Ilnicki, polský právník specializující se na pracovní právo. Skutečnost, že zástupci církevních úřadů udělali rozdíl mezi pracovnicemi, které uzavřely sňatek, a těmi, které v manželství nežijí, je podle něj nepřípustná. „To, jakým způsobem si tyto paní zorganizují soukromý život, nemá pro zaměstnavatele žádný význam. Kurie dokonce nemá právo o nich takové informace shromažďovat,“ řekl portálu oko.press. Arcidiecéze také podle něho měla s ženami navázat klasický pracovní poměr a důvod jejich propuštění jim měla písemně vysvětlit.

„A copak se tesař Josef neujal svobodné dívky, která byla v očekávání? U Jendraszewského by měla smůlu,“ komentoval celou věc na twitteru bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v narážce na pannu Marii a Josefa, kteří se spolu podle bible zasnoubili v době, kdy byla Marie těhotná.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 23. září 2019  Foto: Pixabay – Krakow – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář