Křesťan hlavou syrského parlamentu

Sýrie. Syrští poslanci ve čtvrtek zvolili nového předsedu parlamentu Hammouda Sabbagha, prvního křesťana na tomto postu po mnoha desetiletích. Osmapadesátiletý Hammoudé Sabbagh pochází ze severovýchodní provincie Hassaké a je členem vládnoucí strany Baas.

Do čela parlamentu byl zvolen 193 hlasy z celkem 252. Posledním křesťanským předsedou syrského parlamentu byl Fares el-Khoury, který zastával tento úřad v letech 1920 – 1946 ještě za francouzské nadvlády a potřetí po vzniku nezávislé Sýrie.

Reklama

 

Připomeňme, že před začátkem syrského konfliktu v březnu 2011 tvořili křesťané zhruba 5% populace. Přestože se snažili držet stranou konfliktu, stavěli se vesměs na stranu prezidenta Assada, který po celou dobu války vystupoval jako ochránce syrských menšin.

Křesťané se nicméně opakovaně stávali terčem džihádistů z Islámského státu, kteři je brali do zajetí a ničili kostely. Podle chaldejského biskupa z Aleppa, mons. Antoina Audo, polovina z původního půldruhého milionu syrských křesťanů odešla ze země.

 

Zdroj: Radio Vaticana Foto: Middle East Monitor

Kategorie: Politika

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář