Křesťané si na Velký pátek připomínají ukřižování Krista

Praha – Křesťané si dnes, na Velký pátek, připomínají ukřižování Ježíše Krista. Tento den přísného půstu je pro křesťanstvo připomenutím Kristova utrpení a smrti. Tradičně se na Velký pátek připravují obřady v kostelech na památku Kristova umučení. Kvůli zákazu shromažďování a karanténě ale letos nebudou moci věřící chodit společně do kostelů a zúčastnit se tradičních bohoslužeb.

Situace vyvolaná šířením koronaviru však může věřícím pomoci sestoupit blíže k jádru velikonočních událostí a uvědomit si to, co by bylo možné v běžném bohoslužebném provozu přehlédnout, řekl ČTK generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.

Mnohé farnosti plánují online přenosy obřadů. V katedrále sv. Víta na Pražském hradě bude na Velký pátek vystaven Korunovační kříž, jedna z nejcennějších součástí Svatovítského pokladu, a tamní velikonoční bohoslužby budou přenášeny přes internet. Na Velký pátek bude po internetu přenášena od 15:00 bohoslužba, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka a kazatelem bude Václav Malý.

Kvůli koronaviru se odkládají tradiční velikonoční křty dospělých

Dospělí, kteří se nechávají pokřtít, tak letos na Bílou sobotu pokřtěni nebudou. Brání tomu opatření zavedená v boji proti šíření koronaviru. Na křest se dále připravují a přijetí křtu se odsouvá na pozdější termíny. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová. Počet nových pokřtěných katolíků se každoročně v ČR příliš nemění. V roce 2019 to bylo 15.151 dětí do jednoho roku, 3643 starších dětí a 1138 dospělých, tedy necelých 20.000 nově pokřtěných v katolické církvi, což je asi o 900 osob méně než za rok 2018.

Od roku 2010 jsou každoroční počty nově pokřtěných katolíků v ČR obdobné, s pravidelnými přírůstky do katolické církve výrazněji nezahýbaly v posledních letech žádné vnější politicko-sociální události jako například migrační krize nebo povodně. Zda a jakým způsobem se do počtu nových katolíků v ČR nějak promítne stávající pandemie, zástupci katolické církve zatím neodhadují.

„Na jednu stranu jsou zde aktuální ztížené podmínky s přípravami na křest nových zájemců, které se mohou krátkodobě odrazit na letošních přírůstcích,“ uvedl generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl. „Na druhou stranu je pro nás současná krize příležitostí k přehodnocení vlastních životů. V situaci, kdy si lidé uvědomují křehkost svých životů a pomíjivost stvořeného světa, se může objevit i nárůst zájmu o přijetí svátosti křtu a účast na životě církve – napříč populací,“ dodal.

V 90. letech se počty každoročně nově pokřtěných katolíků vyhouply na čísla kolem 28.000 ročně. Kolem roku 2000 počty poklesly na přibližně 23.000 pokřtěných za rok. Počty křtů dospělých se pohybují každý rok kolem 1200 osob, počty pokřtěných dětí mírně kopírují křivku porodnosti a v letech 2000 až 2003 mírně klesaly. V roce 2019 se jedná o 13,5 procenta pokřtěných dětí do jednoho roku z živě narozených dětí v daném roce.

Zatímco děti se křtí celý rok, nejčastěji kolem šesti týdnů věku, dospělí konvertité se na křest připravují jeden až dva roky v takzvaném katechumenátu a poté jsou křtěni nejčastěji na Bílou sobotu, v rámci vigilie, kterou vrcholí obřady Velikonočního tridua. Tradiční velikonoční křty budou ale letos muset z důvodu omezení v důsledku pandemie koronaviru počkat.

„Letos máme 11 katechumenů, kteří měli naplánovaný křest na Velikonoce,“ uvedl farář Jakub Berka z kostela svaté Ludmily na pražských Vinohradech. „Všichni budou muset počkat. Příprava na křest samozřejmě pokračuje – komunikuji s nimi přes skype a po telefonu,“ doplnil. Udělení křtu zatím odsunul na konec května.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 10. dubna 2020  Foto: Wikimedia Commons – biskup Malý

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář