Křesťané ve Svaté zemi apelují na zastavení konfliktu

Napětí mezi Židy a Palestinci v Jeruzalémě se v posledních dnech obrátilo v otevřený konflikt mezi organizací Hamas a Izraelem. Jak uvádí izraelská armáda, Hamas odpálil z Pásmy Gazy více než tisíc raket. Ne všechny se podařilo zneškodnit, nejméně pět Izraelců zemřelo. Mnoho raket dopadlo také na palestinské území. Izrael odpověděl na útok nálety na Pásmo Gazy, kde podle palestinských autorit zemřelo 35 lidí.

Na zastavení konfliktu apelují již několik dní křesťané ve Svaté zemi. Rada církví Blízkého východu vybízí k respektování práv Palestinců v Jeruzalémě. Jsou to lidé, kteří mají právo na důstojný život a bezpečí, čteme v prohlášení blízkovýchodních církví.

Jak připomíná v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas o. Jean-Jacques Pérennès, ředitel Biblické školy v Jeruzalémě, hlavní příčinou nových napětí je vyvlastnění majetku Palestinců v arabské čtvrti Svatého města.

“Situace je poměrně dramatická. Již dlouho nedocházelo k takovému násilí. Přispělo k tomu mnoho prvků, a především kauza vyvlastnění majetku palestinských rodin z východního Jeruzaléma. V roce 1948 byli do této čtvrti přesídleni ze západního Jeruzaléma a nyní si židovští kolonizátoři osobují práva na jejich domy. Drama spočívá v tom, že tito Palestinci se nemohou vrátit do domů, o něž přišli v roce 1948. Zákon dovoluje jejich vysídlení z východní části, ale neumožňuje jim návrat do domů, z nichž byli přestěhováni. Spíše máme co do činění s určitou čistkou. Je tu pokušení, aby si v době politické destabilizace posloužili extrémisty. Může to napomoci k sevření šiků, což by mohlo vést k vytvoření koalice, která bude schopná vládnout v Izraeli. Poslední volby nic nevyřešily. Roste pouze počet lidí, kteří nechtějí Netanjahu. Udělají všechno proto, aby se nestal premiérem. To je všechno, co k tomu mohu povědět.”

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Autor: Vatikánský rozhlas Zdroj: cirkev.cz Datum: 13. května 2021 Foto: screenshot YouTube – konflikt mezi Izraelem a Pelestínou

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář