Křesťanská politička bude potřetí souzena kvůli tweetu pasáže z Bible  

Finská politička Päivi Räsänenová bude potřetí souzena za to, že na Twitteru zveřejnila biblický verš, který odráží její názory na manželství a sexuální etiku.

Členka finské luteránské církve a vystudovaná doktorka byla již dříve jednomyslně zproštěna obvinění z „nenávistných projevů“ jak u okresního soudu v Helsinkách, tak u odvolacího soudu. Finská státní zástupkyně se však proti tomu odvolala k Nejvyššímu soudu země.

SOUVISEJÍCÍNáboženská svoboda: Finská poslankyně Päivi Räsänenová stále nemá vyhráno

Zpravodajský portál Premier informuje, že Räsänenová, která dříve působila jako finská ministryně vnitra, má být trestně stíhána za to, že v roce 2019 na Twitteru a v brožuře z roku 2004, kterou napsala pro svou církev a jejímž ústředním tématem byl biblický text „jako muže a ženu je stvořil“, sdílela své názory na manželství a sexuální etiku založené na víře.

Proti třetímu obvinění, které vycházelo z jejího vystoupení v rozhlasovém pořadu, se státní zástupkyně neodvolala, čímž se její osvobozující rozsudek odvolacího soudu v této věci stal pravomocným. Předmětem tohoto posledního odvolání jsou pouze zbývající dvě obvinění.

V komentáři k rozhodnutí Nejvyššího soudu Räsänenová uvedla, že má „klidnou mysl“ a je „připravena nadále hájit svobodu projevu a svobodu náboženského vyznání před Nejvyšším soudem, a pokud to bude nutné, také před Evropským soudem pro lidská práva…“.

„V mém případě trvalo vyšetřování téměř pět let, zahrnovalo nepravdivá obvinění, několik dlouhých policejních výslechů v celkové délce více než 13 hodin, přípravu na soudní jednání, jednání u okresního soudu a jednání u odvolacího soudu. Nešlo jen o mé názory, ale o svobodu projevu každého z nás. Doufám, že díky rozhodnutí Nejvyššího soudu nebudou muset ostatní podstoupit stejné utrpení. Považuji si za čest a privilegium hájit svobodu projevu, která je v demokratickém státě základním právem.“

Paul Coleman, výkonný ředitel organizace ADF International, která podporuje její právní obhajobu, řekl: „Jedná se o přelomový případ v příběhu plíživé cenzury v Evropě. V demokratické západní zemi by v roce 2024 neměl být nikdo souzen za svou víru – přesto jsme v průběhu stíhání Päivi Räsänenové a biskupa Pohjoly [který čelí obvinění za vydání brožury v roce 2004] byli svědky něčeho, co se podobá ‚kacířskému‘ procesu, kdy byli křesťané vláčeni po soudech za to, že zastávají názory, které se lišily od tehdy schváleného učení církve.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum_ 23- dubna 2024 Foto: Facebook- Paví Räsänenová

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář