Křesťanské osobnosti se distancovaly od Kotleby a Harabina

Bratislava – Před únorovými volbami vznikla na Slovensku iniciativa s názvem Křesťané proti nenávisti. Podepsané osoby se v ní distancovaly od oblasti politiky šíření nenávisti, kterou reprezentují hlavně Marián Kotleba a Štefan Harabin.

„Věříme, že pokud jsou tyto hodnoty dennodenně žité, slouží pro dobro společnosti. Proto s úzkostlivou starostí a se stále větším znepokojením pozorujeme, jak jsou křesťanské hodnoty zneužívány k nezdravému rozdělování společnosti a budování nenávisti. Naše obavy rostou s blížícími se parlamentními volbami a probíhající kampaní,“ píše se v úvodu textu zveřejněném na internetu.

Podepsaní signatáři, jako spisovatel Daniel Hevier, herec Štefan Bučko nebo bývalí politici Vladimír Palko a František Mikloško, mají výhrady vůči více kandidátům, ale jmenovali jen Mariána Kotlebu a jeho ĽSNS a Štefana Harabina ze strany Vlast.

Kotleba a Harabin se podle nich totiž „rádi skrývají za křesťanské symboly a hesla či účelově zdůrazňují ta křesťanská témata, která snadno poutají pozornost.“ Autoři jsou přesvědčeni, že oba kandidáti tato témata jen zneužívají k získání politického vlivu.

„Zneužívají lidské neštěstí, konflikty ve společnosti a selhávání státu k burcování emocí, především strachu. Jsme přesvědčeni, že rozsévání strachu a nenávisti je v příkrém rozporu s křesťanstvím – vírou postavenou na naději a lásce,“ poukazují na skutečné křesťanské hodnoty.

Vyjádřili přesvědčení, že Slovensko potřebuje politiky, kteří jsou schopni konstruktivně řešit společenské problémy, bez vytloukání politických bodů na úkor křesťanských hodnot. Rovněž požádali o respektování rozdílných postojů, což je důležité pro ochranu demokracie.

Na závěr vyzvali občany, aby šli volit ty demokratické strany, které dlouhodobě prosazují křesťanské hodnoty.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 23. ledna 2020  Foto: screenshot YouTube – Kotleba a Harabin

Tags: ,,,,

5 Komentáře

 1. V nadpisu by mělo správně a pravdivě být slovo „některé“ křesťanské osobnosti…takhle je to dost zavádějící. U nás máme taky jednu křesťanskou osobnost pana Halíka a opravdu nikoho nezajímá od čeho se distancuje protože všichni ví komu slouží.

  Odpověď
 2. Mám takový dojem, že by právě nejen křesťané na Slovensku měli volit Harabina, možná, že i Kotlebu – nejsem znalec slovenské politiky. Ještě by bylo dobré, aby někdo vysvětlil, co znamená to šíření nenávisti. Pokud jde o nesouhlas s genderem – tak to není nenávist.

  Odpověď
 3. Pane Jiří, nevěřím tomu že pan Halík slouží Ježíši Kristu a tak stejně nevěřím tomu že mu slouží samotný papež. Pravda samozřejmě vyjde najevo při příchodu Ježíše, ten zcela jistě ví kdo mu slouží a kdo ne.

  Odpověď
 4. Marek Ryšánek

  Člověka, který při darování peněz používá nacistickou symboliku 1488 a při výročí SNP vyvěsí černou vlajku. Chválí válečný slovenský štát…je třeba pokračovat?

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář