Křesťanští lídři v USA žádají o zastavení deportace křesťanů z Iráku

Američtí evangelikálové prosí prezidenta Trumpa, aby zastavil deportaci skupiny iráckých křesťanů z USA. Lídři křesťanských organizácí jako je Komise za národní a náboženskou svobodu nebo Národní asociace evangelikálů se obrátili s prosbou na Bílý dům a žádají, aby bylo iráckým křesťanům umožněno zůstat na území USA, informují o tom noviny The Christian Post.

„Píšeme s naléhavou a vážnou obavou, že pokud budou křesťané ze Spojených států vyhoštěni, budou čelit na Blízkém východě potenciálnímu pronásledování a dokonce hrozbě smrti.“ uvádí se v dokumentu, který byl zaslán tento měsíc do rukou Johna Kellyho z úřadu národní bezpečnosti.

Lídři se v dopise odvolávají na úsilí Donalda Trumpa o náboženskou svobodu v USA i zahraničí a podle nich nejsou d tito  křesťané hrozbou pro domácí bezpečnost.

Agentura Reuters informovala o zatčení téměř 200 křesťanů, ke které došlo 11. června v rámci  úsilí prezidentské administrativy o zlepšení práce úřadů proti nelegální imigraci. Křesťané byli zatčeni, protože měli v minulosti záznam v trestním rejstříku. Na obranu chalkejských křesťanů se postavil i Franklin Graham, který je známý podporovatel Donalda Trumpa a žádal důkladné prošetření a zvážení potenciální hrozby smrti po jejich návratu domů.

 

 

Dle The Christian Post federální soudce v Michiganu rozhodl 24. června, že více než 100 iráckých křesťanů může zůstat ve Spojených státech nejméně další dva týdny, aby poskytl soudu čas na důkladné prošetření případů.

ACLU – Americká Civil Union, která žádost o zastavení deportace podala, v prohlášení uvedla, že by křesťané „měli mít příležitost ukázat, že jejich životy jsou ohroženy, kdyby se museli vrátit.“

Open Doors uvádí, že z Iráku uprchlo více než 80 procent křesťanů za posledních 13 let kvůli násilí a vzestupu Islámského státu, Irák byl v roce 2003 domovem asi 1,5 milionu křesťanů, ale nyní jich tam zůstává méně než 300 000.

Trump vydal dvě nařízení, které dočasně pozastavily přesídlování uprchlíků a zakázaly přistěhovalectví ze šesti zemí s většinou muslimů. Obě byly zablokovány federálním soudem. Mnoho křesťanských organizací a církve nařízení odsuzuje a požaduje soucit s imigranty. Někteří křesťanští lídři podporují Trumpa v jeho úsilí o udržení bezpečnosti v zemi.

 

-mn-

Foto: Wikimedia, ilustrační

 

[adrotate banner=“20″]

Kategorie: Společnost

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář