„Kritika byla na místě,“ kaje se majitel Muzea Bible a vrací kradené artefakty

Washigton – Steve Green, majitel obchodního řetězce s materiálem pro domácí kutily Hobby Lobby, který je zároveň předsedou Muzea Bible ve Washingtonu, vrací 11 500 starožitností irácké a egyptské vládě. Starověkým hliněným pečetím a fragmentům papyru chybí úplná dokumentace, a tak mohly být odcizeny z těchto zemí.

Green uvedl, že vrácené starožitnosti získal ještě před otevřením muzea v hlavním městě USA, ke kterému došlo v listopadu 2017. Podle svých slov Green v té době ještě nechápal, jak důležité je mít doložen řádný původ, a důvěřoval slovu bezohledných obchodníků.

„Následkem těchto omylů čelilo Muzeum Bible v průběhu let velké kritice,“ řekl podle Christianity Today Green. „Kritika byla oprávněná.“

Badatelé prokázali: Všechny svitky od Mrtvého moře, jež vlastní americké Muzeum Bible, jsou padělky

Toto oznámení přichází záhy poté, kdy bylo interním šetřením zjištěno, že šestnáct fragmentů rukopisů od Mrtvého moře, které muzeum uchovávalo, jsou padělky. Což vrhá stín podezření na celou sbírku.

Před rokem muzeum souhlasilo s vrácením třinácti egyptských papyrových fragmentů, které byly ukradeny z Oxfordské univerzity. A v roce 2017 federální vláda uložila společnosti Hobby Lobby pokutu a nařídila vrácení tisíců hliněných tabulek s klínovým písmem a dalších předmětů, nezákonně odvezených z válkou zničeného Iráku a přivezených do USA dealerem ze Spojených arabských emirátů, který zásilky falešně označil jako keramické dlaždice.

Pracovníci muzea doufají, že se tímto krokem uzavře kontroverzní kapitola v dějinách Muzea Bible.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 6. dubna 2020  Foto: Wikipedie – Muzeum Bible

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář