Kroměříž přispěje částkou 1,5 milionu korun na obnovu Podzámecké zahrady

Kroměříž – Kroměřížská radnice přispěje částkou 1,5 milionu korun na obnovu a údržbu Podzámecké zahrady. Dotaci, o kterou požádala Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži, schválilo na čtvrtečním zasedání zastupitelstvo města. Pro hlasovalo 20 z 22 přítomných zastupitelů. Zámek i přilehlá Podzámecká zahrada, která je volně přístupná, figurují na seznamu památek UNESCO, jsou v majetku církve.

„Podzámecká zahrada je největším parkem ve městě, využívají ho obyvatelé Kroměříže i turisté. Město by se mělo podílet na tom, aby Podzámecká zahrada byla pro všechny příjemným místem,“ uvedl starosta Jaroslav Němec (Nezávislí). Památky UNESCO jsou podle něj pro prezentaci Kroměříže nejdůležitější. „Jsou to skvosty, kterými se naše město právem pyšní a které k nám lákají turisty,“ doplnil starosta.

SOUVISEJÍCÍKroměříž nechá vyrobit památník biskupovi Karlu z Lichtenštejna-Kastelkornu

Peníze přispějí k zajištění provozní bezpečnosti zahrady, revitalizaci cest a obnově parkového mobiliáře. Počítá se také s první etapou opravy oplocení a vybudováním nových toalet pro návštěvníky. „Děkuji zastupitelům města Kroměříže za podporu postupné revitalizace Podzámecké zahrady a pomoc při záchraně jejích hodnot. Věřím, že společné úsilí v péči o svěřené kulturní dědictví povede také k rozvoji města Kroměříže,“ řekl ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Jiří Uhlíř.

Loni v září schválili zastupitelé na obnovu Podzámecké zahrady dotaci 1,15 milionu korun. Město tehdy přispělo na první etapu zajištění provozní bezpečnosti zahrady, konkrétně na mykologický průzkum, dále na první etapu oprav parkových cest, na pořízení a opravu parkových laviček a odpadkových košů, obnovu Mlýnské strouhy a na pořízení techniky pro údržbu parkového areálu.

Koncem letošního roku by měl skončit pětiletý projekt obnovy zámku a Podzámecké zahrady. Náklady jsou zhruba 250 milionů korun, evropská dotace činí 226 milionů korun. Odborníci pokračují v restaurování historických sálů, zámecké galerie a Mlýnské brány, řemeslníci pracují také na rekonstrukci střechy zámku. V Podzámecké zahradě dokončují obnovu vodního systému.

Správu Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži převzalo předloni olomoucké arcibiskupství, katolická církev je získala zpět v restitucích. Předtím se o provoz obou památek staral Národní památkový ústav. V loňské sezoně ovlivněné koronavirem si zámek prohlédlo zhruba 48.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. dubna 2022 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář