Kubánský pastor byl odsouzen k osmi letům vězení

Kubánský pastor byl odsouzen k osmi letům vězení. Vyplývá to z dokumentu zaslaného kubánskými úřady Organizaci spojených národů (OSN).

Dokument byl napsán v reakci na sdělení OSN požadujícími informace týkající se zadržení pastora Lorenza Rosalese Fajarda. Pastor Lorenzo je podle informací portálu Premier vůdcem nezávislého, nekonfesijního sboru zvané Monte de Sion v Palma Soriano a byl původně zatčen za účast na celonárodních pokojných protestech, které zasáhly Kubu v červenci loňského roku.

V dokumentu zaslaném OSN byly také uvedeny důvody jeho zatčení. Kiri Kankhwende z organizace Christian Solidarity Worldwide (CSW) řekla pro britský portál Premier, že obvinění zmíněná v dopise jsou nepravdivá.

SOUVISEJÍCÍKubánské úřady zatkly prezidenta Křesťanské reformované církve

„Ten dopis byl plný lží o důvodu pastorova zatčení. Obviňovali ho z násilí, ale je to muž pokoje, je to muž Boží. Takže se ve skutečnosti stal obětí násilí, nikoli pachatelem násilí,“ poznamenala. 

„Lhali o jeho sboru a říkali, že jeho sbor je nezávislý a neregistrovaný. Dříve ale patřil k registrované denominaci.“ 

„V dopise se píše, že odešel dobrovolně, ale víme že to není pravda, protože jsme pracovali na jeho případu a viděli jsme jeho korespondenci, že jeho sbor opustil denominaci kvůli tlaku ze strany vlády, na denominaci, a tak ho požádali, aby odešel,“ upozornila. 

Kankhwende se také vyjádřila k tamní komunistické státní moci: „Kubánská vláda je represivní a mnoho různých lidí, kteří volají po lidských právech, se stává cílem vládní represe. Nátlaku čelí zejména náboženské skupiny, když jsou nezávislé a nejsou součástí registrovaných denominací,“ poznamenala. 

„Ale i v rámci takzvaných registrovaných denominací kubánská komunistická strana kontroluje veškeré náboženské záležitosti na ostrově,“ upozornila spolupracovnice organizace lidskoprávní organizace pro portál Premier. 

Kankhwende dále řekla, že celý případ má zničující dopad na jeho rodinu. „Stále neexistuje žádná oficiální dokumentace. Žádné zprávy o tom, jak se proti tomu mohou odvolat. Je to pro ně opravdu srdcervoucí a je také šokující, že vláda může takto zacházet s nevinnými lidmi,“ dodala na závěr. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 11. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář