Kulturou proti antisemitismu

Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) Vás zve do Prahy na veřejnou akci „Kulturou proti antisemitismu“, která se koná na Květnou neděli 10. dubna 2022. Po dvou letech covidem vynucené přestávky se opět sejdou v centru Prahy stovky lidí dobré vůle. Připojte se k nám. 

 Tento projekt pořádáme už 19 let proto, že se znepokojením sledujeme stále silnější vlnu nepřátelské propagandy namířené proti Židům. Od prvního ročníku v roce 2004 se situace ve světě výrazně zhoršila. Považujeme za alarmující, že Židé se dnes, po více než 75 letech od holocaustu, v řadě zemí Evropy již opět necítí bezpečni. Navíc se stupňují pomlouvačné útoky na Stát Izrael ze strany některých nevládních organizací a orgánů OSN, jejichž cílem je židovský stát izolovat a nakonec zničit.

 Jsme přesvědčeni, že právě jako křesťané bychom měli být vždy mezi prvními, kteří se ozvou, kdykoli se objeví protižidovské předsudky. Zavazuje nás k tomu i naše vlastní minulost a bolestná historie židovsko-křesťanských vztahů.

 Akce začíná „Pochodem dobré vůle“ centrem Prahy, po němž následuje veřejné shromáždění v sídle Senátu ve Valdštejnské zahradě. Účastníci Pochodu dobré vůle se sejdou před 14. hodinou na Staroměstském náměstí, odkud projdou ulicemi Josefova, na Palachově náměstí před Rudolfinem zhlédnou taneční vystoupení studentů a pochod zakončí ve Valdštejnské zahradě, kde se připojí k navazujícímu shromáždění. Cílem je vytvořit pokojným a kulturním chováním kontrast k agresivním a lživým projevům nenávisti a společně deklarovat, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří. Podobně jako v předchozích letech, kdy se pochodu zúčastnilo několik stovek lidí, se i letos můžeme těšit na zpěv a modlitby v ulicích, které povede kantor Michal Foršt, a kvalitní uměleckou náplň v režii Igora Vejsady z Tanečního centra Praha. 

 Dramaturgie letošního ročníku shromáždění ve Valdštejnské zahradě, jež patří k největším veřejným vystoupením křesťanů u nás, opět vychází z připomenutí tragické minulosti šoa, ale věnuje se také současnosti. Hlavní protagonistkou bude Eva Erbenová, která přežila šoa, dnes žije v izraelském Aškelonu a bude osobně přítomna. Uslyšíte ukázky z její knihy v podání Jana Potměšila a zaměříme se také na roli zachránců, kteří jsou v Izraeli vyznamenáni medailí Spravedlivý mezi národy. Pozvání přijala izraelská velvyslankyně Anna Azari, předseda Senátu Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, moderátorka Veronika Sedláčková, herec Jan Potměšil a kantor Michal Foršt. Hudebně program doprovodí kapela Mackie Messer Klezmer Band.

 Filosof Edmund Burke kdysi řekl, že k triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic. Zveme Vás, abyste společně s námi dali najevo, že jsme se z minulosti poučili.

 Mojmír Kallus

 Další podrobnosti a aktuality naleznete na stránkách www.vsichnijsmelidi.cz a na facebookové stránce „Kulturou proti antisemitismu“. Pokud byste se na akci chtěli nějakým způsobem podílet kupř. dobrovolnickou pomocí, zkontaktujte nás prosím na info@icej.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář