Kutná Hora si letos připomíná výročí architekta Santiniho 

Kutná Hora – Kutná Hora si letos připomíná 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Život a dílo slavného stavitele přiblíží celoroční projekt Santini Immortalis – nesmrtelný Santini, který začíná dnes výstavou v podkroví sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Autory prací jsou studenti grafického designu na Západočeské univerzitě v Plzni, informovala ČTK Radka Krejčí ze sedlecké farnosti.

Příznivci výtvarného umění se mohou těšit na řadu výstav nejen v prostorách sedlecké katedrály, ale například i v Galerii Středočeského kraje v někdejší jezuitské koleji. Sedlecká farnost na letošní rok chystá i přednášky, workshopy, autorská čtení či speciální prohlídky, na nichž spolupracuje s Dačického domem, Českým muzeem stříbra a dalšími institucemi. Program začíná dnes, v den výročí Santiniho narození, a vyvrcholí v den jeho úmrtí 7. prosince závěrečným koncertem Pardubické filharmonie v bývalém refektáři sedleckého kláštera.

SOUVISEJÍCÍChrámu svaté Barbory v Kutné Hoře loni přibylo návštěvníků

Krejčí připomněla, že Santini svou pracovní cestu začal právě v Kutné Hoře, a kdyby nebylo sedleckého kláštera, možná by se podle ní nestal slavným architektem. „Právě v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Kutné Hoře Sedlci dostal svou první velkou zakázku a poprvé tak naplno rozehrál svůj výjimečný talent,“ připomněla Krejčí.

Santini, tvůrce stylu, který je dnes nazýván barokní gotika, žil v letech 1677 až 1723. Téměř osm desítek jeho dochovaných staveb je rozeseto na území několika krajů dnešní České republiky. Santiniho impozantní stavby jsou nejen v Kutné Hoře-Seldci, ale i v Plasech, Mariánském Týnci, Chlumci nad Cidlinou i Křtinách u Brna. Za jeho vrcholné dílo je považován poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nedaleko Žďáru nad Sázavou, který byl v roce 1994 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – Kutná Hora – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář