Kverulant má odstranit článek o údajném tunelování majetku v církvi

Praha – Organizace Kverulant má podle předběžného opatření soudu ze svého webu odstranit článek, ve kterém popisuje údajné vyvádění církevního majetku přes nadaci kardinála Dominika Duky. Vyplývá to v z návrhu Obvodního soudu pro Prahu 10, který tak vyhověl kardinálově žádosti a který má ČTK k dispozici. Vyjádření spolku Kverulant ČTK zjišťuje. Pražské arcibiskupství se proti tvrzení v článku ohradilo a označilo je za útok svého bývalého zaměstnance Vojtěcha Razimy, zakladatele spolku Kverulant. Instituce se proti jeho předchozím výrokům na svou adresu brání jinou žalobou, v níž požaduje omluvu.

Spolek počátkem týdne uvedl, že dva pozemky v pražské Hostivaři o celkové rozloze asi 30.000 metrů čtverečních, které katolická církev získala v restitucích, byly z majetku církve vyvedeny a převedeny na nově založenou nadaci Dominika Duky. Pozemky jsou v metropolitním plánu uvedeny jako zastavitelné území a Kverulant odhadl jejich cenu na 250 milionů korun. „Dukova nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty,“ uvedl Kverulant s odkazem na směnnou smlouvu.

Podle Jana Urbana, člena správní rady Kverulanta, je výrok soudu překvapující. „Považujeme to za neomalený cenzurní zásah,“ sdělil ČTK Urban. Organizace teď čeká na písemné doručení rozhodnutí, pak pokyny soudu uposlechne. „Ozveme se ale protižalobou. Máme za to, že potlačování svobody slova je v demokratické společnosti nepřípustné,“ doplnil Urban.

SouvisejícíReakce na útoky serveru kverulant na kardinála Duku

Arcibiskupství jeho tvrzení označilo za lživá a uvedlo, že poté, co s Razimou muselo ukončit pracovní poměr výpovědí z důvodu porušování jeho pracovních povinností, začal veřejně poškozovat řadu představitelů arcibiskupství. „Nadace Arietinum byla založena kardinálem Dominikem Dukou jakožto vrcholným představitelem Arcibiskupství pražského. (…) V žádném případě se nejedná o soukromou nadaci, jak demagogicky tvrdí Kverulant.org, ale naopak o subjekt, který je zcela transparentní a neoddělitelně propojený s Arcibiskupstvím pražským,“ uvádí arcibiskupství.

Funkcionáři Arcibiskupství pražského jsou vždy i funkcionáři nadace, předsedou správní rady může být výhradně arcibiskup pražský a dalšími funkcionáři nadace další osoby vykonávající řídící funkce v arcibiskupství, jako je generální vikář, biskupský vikář, ředitel kurie, výkonný ředitel a další, uvedlo arcibiskupství.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Dodává, že veškeré nakládání s církevním majetkem podléhá interním schvalovacím procesům, je dlouhodobě plánováno a podléhá interní kontrole. Informace o svém hospodaření církev zveřejňuje ve výročních zprávách. Připomíná, že nadace jsou v církvi používanou právní formou správy majetku.

Duka se obrátil na soud s návrhem na vydání předběžného opatření a Obvodní soud pro Prahu 10 mu 13. května vyhověl. Podle návrhu má organizace Kverulant odstranit článek s tvrzením o Dukově tunelování církevního majetku ze svého webu, neodkazovat na něj na platformách Facebook, Twitter a Instagram, nezveřejňovat jej ani nešířit. Duku pak soud vyzval, aby do 11. června podal v této věci žalobu, jinak předběžné opatření zanikne. Kverulant se proti opatření může bránit odvoláním, a to do 15 dnů od doručení soudního usnesení. O odvolání by rozhodoval pražský městský soud.

„Neprávem uváděné informace o navrhovateli (Dukovi) znevažují jeho postavení, prostřednictvím veřejně dostupných sítí se zprávy stále více rozšiřují a je ohrožována jeho pověst,“ zdůvodnila soudkyně Jana Hustedová, proč návrhu na vydání předběžného opatření vyhověla.

Obecně prospěšná společnosti Kverulant se charakterizuje jako organizace, která brání veřejnost, když s ní mocní nehrají fér, a využívá k tomu všechny zákonné možnosti. V minulosti se spolek u soudu domohl zpřístupnění Pražského hradu jako veřejného prostranství i v době protiepidemických restrikcí. V březnu zase soud pravomocně vyhověl správní žalobě Kverulantu a rozhodl, že verdikt ministerstva financí neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. května 2021 Foto: screenshot kverulant.org

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář