Kvůli dopadu krize chtějí komunisté zdanit církevní restituce

Kvůli finanční krizi způsobené pandemií koronaviru by komunističtí poslanci rádi získali chybějící peníze ze zdanění církevních restitucí.

„Je to jedna z možností,“ uvedl pro Lidové noviny místopředseda KSČM Stanislav Grospič. Peníze teď stát vyplácí církvím z majetku, který nebyl restituovaný.

„Pokud bychom zvolili variantu zákonné předlohy, nejspíš bychom tak učinili prostřednictvím našich poslanců a pak pro ni ve Sněmovně hledali podporu. Je to ale předběžné. Zatím jsme se pro legislativní cestu nerozhodli,“ vysvětlil Grospič postup komunistické strany.

Po neúspěšném pokusu zdanit církevní restituce by návrh musel vypadat jinak, aby tentokrát slavil úspěch, vysvětlil pro Lidovky poslanec.

ÚS našel mezeru v zákoně o církevních restitucích, týkala se lhůt

Ústavní soud (ÚS) našel mezeru v zákoně o církevních restitucích, norma v některých specifických případech nedostatečně upravila lhůty pro vydání zemědělského a nezemědělského pozemku. Soud zákon vyložil ve prospěch restitučních nároků. Církve tedy mohou teoreticky získat některé další pozemky. Nález je dostupný na webu soudu.

Konkrétně soud vyhověl stížnosti Arcibiskupství olomouckého, které neúspěšně žádalo o vydání pozemku v katastru Rajnochovic na Kroměřížsku. Případem se musí znovu zabývat Nejvyšší soud.

Arcibiskupství se nejprve obrátilo na Krajský pozemkový úřad pro Zlínský kraj, který rozhodl o vydání pozemku. Státní podnik Lesy České republiky však podal žalobu a Krajský soud v Brně určil, že se parcela nevydává, protože nejde o zemědělský pozemek, ale takzvanou ostatní plochu, součást lyžařského areálu.

Proto biskupství požádalo o vydání téhož pozemku jako nezemědělského, tedy v odlišném právním režimu, podle jiného paragrafu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Soudy ale nároku nevyhověly, protože mezitím vypršela tříletá lhůta. Je prý věcí restituenta, aby si včas ujasnil, jaký je charakter požadovaného pozemku.

ÚS dospěl k závěru, že lhůta pro uplatnění restitučního nároku nemůže začít běžet dříve, než jsou restituentovi známy podstatné skutečnosti. Teprve právní mocí rozsudku Krajského soudu v Brně z července 2017 ale bylo postaveno najisto, že nejde o zemědělský pozemek. Lhůta nemohla vypršet ještě před tím, církev ji tedy nepromeškala. Opačný výklad by znamenal porušení práva na soudní ochranu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red- ČTK  Datum: 11. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář