Kvůli násilí na severu Nigérie uprchlo do Kamerunu 30.000 lidí

Abuja/Ženeva – Kvůli pokračujícím násilnostem na severovýchodě Nigérie uprchlo do sousedního Kamerunu jen během dvou víkendových dní přes 30.000 lidí. Na úterní tiskové konferenci v Ženevě to uvedl mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Babar Baloch. Podle něj bude letos na řešení humanitární krize v souvislosti s útoky islamistů v Nigérii potřeba nejméně 135 milionů dolarů (asi tři miliardy korun).

V nigerijském státě Borno v posledních dvou týdnech pokračuje ofenziva ozbrojenců z islamistické skupiny Boko Haram proti vládním jednotkám. Ta se nyní zaměřila na město Rann, odkud do Kamerunu po tisících utíkají jak místní obyvatelé, tak uprchlíci, kteří zde našli azyl v táborech. Dalších 80.000 civilistů v posledních týdnech našlo útočiště v už tak přeplněných uprchlických táborech v dosud bezpečnějších částech státu Borno, uvedl UNHCR.

Stát Borno je fakticky centrem konfliktu s islamisty, který trvá už deset let a vyžádal si přes 27.000 mrtvých. Odhaduje se, že do svých domovů se kvůli bojům stále nemůže vrátit 2,5 milionu obyvatel oblasti u Čadského jezera. Podle nedávné zprávy Afrického centra pro strategická studia (ACSS) však loni počet útoků ze strany Boko Haram poklesl. V roce 2018 jich podle těchto propočtů bylo 444, zatímco v roce 2017 595.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons, nigérijská armáda

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář