Kyjevský metropolita Pavel přiznal, že podcenil závažnost pandemie

Kyjev – Kyjevský metropolita Pavel v pátek přiznal, že podcenil závažnost pandemie způsobené koronavirem. Řekl, že přijal opatření, která mají šíření nákazy pomoci zastavit. V březnu metropolita prohlásil, že koronavirus je důsledek hříšnosti lidstva a že proti němu lze bojovat modlitbami, půstem a objímáním. V sídle ukrajinské pravoslavné církve se nakazily více než dvě desítky lidí.

Podle některých ukrajinských médií je mezi nakaženými i metropolita Pavel. Ten původně odmítl uzavřít komplex pravoslavných klášterů Kyjevskopečorská lávra a nepodpořil požadavky ukrajinských úřadů, aby lidé zůstali doma.

„Ano, myslel jsem si, že ty problémy nejsou tak významné, ale v tyto dny je to jiné. To, že jsem říkal něco jiného, není v rozporu s příkazy svědomí. Vy také můžete jednou říci jednu věc a pak zase druhou,“ citovala dnes agentura Reuters výrok kyjevského metropolity.

Počet nakažených na Ukrajině se za poslední den zvýšil o 16 procent na 2203 případů. Nemoci covid-19 podlehlo 69 lidí.

Metropolita se odmítl vyjádřit blíže ke zprávám o počtu nakažených v klášteře. „Lepší je číst evangelium než internet,“ prohlásil.

Klášter je sice pro veřejnost uzavřen, ale uvnitř pokračují bohoslužby jako obvykle, přiznal. Ti, u koho byla nákaza zjištěna, jsou v oddělených celách. Metropolita řekl, že vážné zdravotní problémy má pouze jeden z mnichů, avšak jeho stav nesouvisí s koronavirem. Při obřadech se podle něj ikony otírají. „Musíme dělat to, co říkají lékaři,“ připustil metropolita.

„Cítím se dobře, bůh je milosrdný. Podrobuji se testům a léčbě. Kdo řekl, že jsem ve špatném stavu? Někdo to zřejmě očekává,“ řekl metropolita k dotazu na své vlastní zdraví. Důvod, proč je léčen, blíže neupřesnil.

Pravoslavní slaví Velikonoce o týden později než katolíci. Ukrajina má nyní dvě větve pravoslavné církve, jedna z nich uznává autoritu moskevského patriarchátu a k ní patří Kyjevskopečorská lávra, druhá má vlastní vedení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 11. dubna 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář