Laos během svátků zatýkal křesťany. Je to náboženství Evropanů a Američanů

Několik křesťanů bylo zatčeno před a po Vánocích v jižní provincii Savannakhet. V poslední době bylo údajně zatčeno až sedm křesťanů během bohoslužby v obci Nakanong.

Podle informací organizace monitorující práva na náboženskou svobodu skupina devíti policistů vešla na vánoční bohoslužby a zatkli tři vedoucí církve. Ti byli odvezeni na velitelství okresní policie. Policie se o dvě hodiny později vrátila do vesnice a zatkla další čtyři křesťany.

Zatčení křesťané byli údajně zadrženi za nezákonné shromáždění za účelem uctívání bez souhlasu vlády. Policejní důstojníci se opět vrátili do vesnického kostela a zničili zvukový systém a jeviště. Pak přerušili elektřinu a zabavili tři mobilní telefony.

Radio Free Asia (RFA) uvádí, že sedm křesťanů, kteří byli zatčeni 29. prosince, bylo propuštěno a bylo jim povoleno jít domů.

RFA uvedlo, že začátkem prosince bylo zatčeno pět křesťanů ve vesnici Non Soung v okrese Phin. Zatčení přišlo poté, co skupina křesťanů v jedné vesnici pozvala pastora ze sousední vesnice, aby uspořádal vánoční oslavu.

Zdroj, který mluvil s RFA anonymně, uvedl, že křesťané byli zatčeni z důvodu porušení pravidel, která mají specificky omezit křesťanství v oblasti Phin. Zdroj řekl, že předpisy umožňují, aby se křesťané účastnili vánočních oslav pouze ve své vlastní vesnici.

Místní úředník odmítl vyjádřit svůj názor k případu, ale řekl pro RFA, že křesťanské oslavy v okrese podléhají různým vládním kontrolám.

„Obecně platí, že křesťané jsou v tomto okrese stále omezeni,“ řekl úředník, který promluvil  pod podmínkou anonymity. „Nemají právo vyučovat z Bible nebo šířit své náboženství, protože křesťanství je náboženství Evropanů a Američanů.“

Křesťané tvoří asi tři procenta obyvatelstva v Laosu. „Kvůli striktnímu vlivu komunistické strany v této zemi jihovýchodní Asie je náboženství považováno za nepřátelský prvek,“ vysvětluje Open Doors.

„Zejména křesťanství je považováno za západní vliv a obzvláště nebezpečné. Vláda nedávno vyvinula úsilí o zvýšení kontroly nelegálních církevních společenství, což mělo za následek zatčení a zadržení křesťanských věřících. “

Středoevropská křesťanská zpravodajská agentura BosNewsLife uvádí, že zadržení křesťanů během Vánoc přichází navzdory pokusům o reformy v západním stylu, které se uskutečňovaly v ostatních oblastech země během posledních několika let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Michal Nosál  Zdroj: The Christian Post  Foto: Wikimedia Commons, kostel v Laose, ilustrační

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář