Letošní olomoucký Podzimní festival duchovní hudby nabídne osm koncertů

Olomouc – Celkem osm koncertů, z toho jeden v Kroměříži, nabídne letošní ročník Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc. Začíná již tuto sobotu a až do 21. října rozezní duchovní hudba tamní kostely a chrámy. Závěrečný slavnostní koncert festivalu zazní v olomouckém dómě sv. Václava, kde bude uvedeno celovečerní oratorium pro sóla, sbor a orchestr Antonína Dvořáka Stabat mater. ČTK o tom informovala mluvčí přehlídky Jitka Korpasová. Festival letos slaví třicetileté jubileum.

„Letošní ročník je tradiční a zároveň i výjimečný. Připravován byl s vědomím slavnostnosti 30. výročí a zároveň i s ohledem na dosavadní tradici. Festival tak zachovává tradiční dobu konání, pozoruhodná místa pro vystoupení, lehce navyšuje počet koncertů, ale samozřejmě se především snaží představit zajímavý program v interpretaci osobitých hudebníků a zpěváků z domova i zahraničí,“ uvedla mluvčí festivalu.

SOUVISEJÍCÍ Šumavský kostel na Mouřenci u Annína slaví 30 let od záchrany a znovuvysvěcení

Přehlídku zahájí v sobotu slavnostní koncert v chrámu Panny Marie Sněžné, kde zazní dvě duchovní díla světově proslulého polského skladatele a legendy evropské hudební avantgardy Krzysztofa Pendereckého – Missa brevis a Te Deum. Koncertu se ujali přední polští sólisté a Krakovský filharmonický sbor a orchestr, které bude řídit dirigent Alexander Humala. „Koncert je věnován nedožitým 90. narozeninám tohoto mimořádného skladatele, který měl k Podzimnímu festivalu duchovní hudby osobní vztah vzhledem k jeho obsahovému zaměření, což potvrdil i svým hostováním v roce 2018,“ dodala Korpasová.

Festival se dlouhodobě věnuje i mladé nastupující generaci. Letos ji reprezentuje houslistka Markéta Janoušková, která vystoupí na sólovém recitálu v Červeném kostele v úterý 26. září.

Přehlídka cílí i na uvádění zapomenutých skladeb. V letošním roce zazní hudebně i textově jedinečné dílo nepříliš známého skladatele Vendelína Huebera Cantiones sacrae, které vzniklo v polovině 17. století. Uvedeno bude v kostele Zvěstování Páně v neděli 1. října.

V Klášterním Hradisku se zase mohou posluchači těšit na jazzový meditativní koncert česko-polského souboru Štěpánka Balcarová Quartet. V Domě U Parku je v plánu koncert Janáčkova komorního orchestru.

Moravská filharmonie Olomouc se ujala koncertu v kostele sv. Mořice. „Jedním z vrcholů festivalu bude v letošním roce i komorní koncert violoncellisty Jiřího Bárty a klavíristky Terezie Fialové, který je plánován do sálu olomouckého arcibiskupství na úterý 17. října,“ dodala mluvčí festivalu.

Tečku za festivalem udělá 21. října koncert v dómě sv. Václava. Celovečerní oratorium pro sóla, sbor a orchestr Antonína Dvořáka Stabat mater bude provedeno kvartetem sólistů – Barbory Perné, Jany Sýkorové, Tomáše Černého a Martina Gurbaľa, které doplní Český filharmonický sbor Brno a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Nastudování se ujal Leoš Svárovský.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. září 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář