Letošní Velikonoční festival duchovní hudby hledá polozapomenuté hudební perly

Brno – Program brněnského Velikonočního festivalu duchovní hudby začne letos na Květnou neděli připadající na 2. dubna a skončí přesně o dva týdny později na neděli Bílou. Letošní ročník je třicátý a nese podnázev Přetváření. Podle dramaturga festivalu Vladimíra Maňase je především o hledání pozapomenutých hudebních perel, nečekaných setkáních staré a nové hudby i uvádění zcela nových skladeb, řekl dnes na tiskové konferenci v Brně.

Jednu ze zmíněných zapomenutých skladeb uslyší návštěvníci na zahajovacím koncertu v katedrále svatého Petra a Pavla. Půjde o oratorium Stabat Mater brněnského dómského varhaníka Františka Musila. „Doufám, že to bude znamenat novou vlnu zájmu o hudbu tohoto brněnského umělce,“ řekla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Na závěrečném koncertě zazní Te Deum Antonína Dvořáka, ke kterému je podle Maňase Musilovo oratorium často přirovnáváno.

SOUVISEJÍCÍNové varhany v Tismicích na Kolínsku vznikly podle návrhu akademického malíře

Podle Kučerové má festival v českém prostředí silnou pozici. „Unikátní je v tom, že se největšími křesťanskými svátky přímo programově inspiruje,“ uvedla Kučerová.

Svou premiéru bude mít na festivalu skladba Slavomíra Hořínky Ze všech sil napsaná pro tři mužské hlasy a tři barokní nástroje. V závěru skladby zazní také báseň inspirovaná dlaždicemi z nádvoří Chrámu Božího Hrobu, kterou Hořínek napsal při svém pobytu v Jeruzalémě.

Poprvé také zazní velikonoční oratorium Františka Fialy Mysterium paschale, napsané na objednávku festivalu. „Díky své všestrannosti Fiala velmi dobře rozumí nástrojovým možnostem a jeho díla získala několik cen na skladatelských soutěžích. I proto jsme jej oslovili, aby zkomponoval celovečerní oratorium pro Kantilénu,“ uvedl druhý dramaturg Ondřej Múčka. K partům pro dětský a mládežnický sbor Kantiléna připojil Fiala kvarteto pěveckých sólistů, žesťové kvarteto a smyčce.

Od roku 2012 jsou součástí festivalu temné hodinky. „Atmosféra potemnělých kostelů a hudba pouze při svíčkách posluchače fascinuje každým rokem,“ uvedla Kučerová.

Celý program festivalu najdou zájemci na webových stránkách, kde lze i zakoupit vstupenky. Lidé si je mohou pořídit také ve Filharmonii Brno nebo přímo v místě konání daného koncertu nejdříve tři čtvrtě hodiny před jeho začátkem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. března 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář