Letošní vítěz „židovské Nobelovky“ Anish Kapoor zrušil udílení a dal milion dolarů na pomoc uprchlíkům

JERUZALÉM – Indicko-britský židovský umělec Anish Kapoor byl v pondělí 1. května jmenován letošním laureátem ceny Genesis, které se občas říká též „židovská Nobelovka“. Uděluje se lidem „různých profesí, kteří inspirovali ostatní svým zapojením do židovské komunity a přínosem židovství a státu Izrael“.

Slavný sochař je podle organizátorů „jedním z nejvlivnějších a nejinovativnějších autorů své generace,“ stálo v prohlášení. Nadace Genesis ovšem už nyní posílá oznámení o zrušení udělovací ceremonie stovkám židovských hodnostářů, kteří se na ni měli sejít v Izraeli. Kapoor se totiž rozhodl věnovat 1 milion amerických dolarů, s nímž je ocenění spojeno, na pomoc syrským válečným uprchlíkům.

Bylo by tak „nevhodné uspořádat slavnostní ceremonii“, s válečným hororem odehrávajícím se tak blízko, sdělila nadace. „Jsem umělec, ne politik, a cítím, že musím promluvit proti lhostejnosti a utrpení druhých. Celkem dnes svět má kolem 60 milionů uprchlíků – bez ohledu na geografii, uprchlická krize je před naším prahem,“ řekl Kapoor.

 

 

 Podle organizátorů bylo momentem, kdy se rozhodli slavnostní udílení ceny zrušit, chemický útok v Sýrii ze dne 4. dubna a následující bombové útoky na autobusy, které měly evakuovat uprchlíky. „Kapoor využije této ceny, a globální platformy, kterou Genesis Prize poskytuje, aby zvýšil povědomí o osudu uprchlíků a aby více zapojil židovskou komunitu v globální snaze pomoci zmírnit uprchlickou krizi,“ stálo v prohlášení Genesis.
Cena Genesis se udílí od roku 2012 a je sponzorována izraelskou vládou, Židovskou agenturou a nadací Genesis Prize. Minulý rok jí byl oceněn izraelsko-americký houslový virtuoz Jicchak Perlman a z dalších laureátů to byli bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg nebo herec Michael Douglas.

Anish Kapoor, jehož sochy se staly dominantami mnoha měst po celém světě, od Londýna až po Chicago, se narodil roku 1954 v Bombaji indickému otci a židovské matce iráckého původu, jejíž rodina emigrovala do Indie z Baghdádu, když jí bylo jen několik měsíců. V sedmdesátých letech žil Kapoor v Izraeli, ale když se nedostal na jeruzalémskou akademii umění a designu Bezalel, odjel do Londýna. Teprve zde se jako umělec proslavil. V roce 1991 získal Turnerovu cenu a roku 2013 byl anglickou královnou pasován do rytířského stavu.

 

Zdroj: ztis.cz 

Foto: Flickr.com

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář