Libanonský kardinál požádal mezinárodní společenství o pomoc

Bejrút – Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN.

Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům. „Stalo se tak právě ve chvíli – uvedl podle Vatikánského rozhlasu kardinál Raï – kdy Libanon prožívá obrovskou hospodářskou krizi, takže není s to si poradit. Také církev, která vytvořila síť humanitární pomoci, stojí dnes před velkou výzvou, na niž není schopna samostatně odpovědět.“

Maronitský patriarcha proto žádá o pomoc charitativní instituce celého světa. Prvním útočištěm pro ty, kdo přišli o střechu nad hlavou, se stal kostel v Harisse. Ačkoli je od Bejrútu vzdálena asi 20 kilometrů, třásl se během explozí celý chrám – řekl rektor svatyně, otec Chalil Alwan, Vatikánskému rozhlasu. Libanonská národní svatyně se rázem stala místem nepřetržité adorace a slouží se zde jedna mše za druhou, říká maronitský kněz, otec Alwan.

Do Libanonu putuje pomoc z řady zemí světa. Česko vysílá do Bejrútu speciální zhruba čtyřicetičlenný tým hasičů cvičený na vyprošťování lidí zavalených v troskách. Polsko posílá pět desítek záchranářů, z Francie míří do Libanonu dva letouny s humanitárním materiálem a posilami a z Řecka letadlo s týmem specializovaným na vyprošťovací práce. Pomoc poskytne také řada dalších zemí včetně Kypru, Jordánska, Ruska či Egypta.

„Pomodleme se za oběti, za jejich rodiny, modleme se za Libanon, aby s odhodláním veškerých svých společenských, politických a náboženských struktur a s pomocí mezinárodního společenství dokázal čelit tomuto extrémně tragickému a bolestnému momentu a aby tuto vážnou krizi, kterou zažívá, překonal,“ uvedl papež při generální audienci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor – red, ČTK Datum: 6. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – výbuch v Libanonu

 

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář