„Liberální zlo.“ Útoky na údajné židovství slovenské prezidentské kandidátky pokračují

BRATISLAVA – Časopis „Zem a Vek“, jedno z nejvlivnějších alternativních médií na Slovensku, vydalo článek „Normální lidé se musí semknout, aby v sobotu porazili neslušné zlo“, v němž varuje před prezidentskou kandidátkou Zuzanou Čaputovou. Text v původní verzi doprovodil fotografie kandidátky s dodělaným „židovským“ nosem.

V textu se navíc píše o tom, že trnavský arcibiskup Orosch „upozornil na její převlek“. Není to první antisemitský útok na prezidentskou kandidátku Čaputovou. Minulý týden obíhala po sociálních sítích výzva, aby „vyvrátila pochybnosti a řekla slovenskému národu, jakého je vyznání“, protože vyvstává podezření, že je „Židovka jako její druh“ (Peter Konečný). Objevily se rovněž spekulace o židovském původu jejího otce, Štefana Strapáka.

Spojování Čaputové s Georgem Sorosem a Goldmanovou nadací je dlouhodobým argumentem. Používají je někteří oponenti Čaputové, a to způsobem, v němž míchají dohromady fakta, polopravdy, lži a náznaky. Čaputová spolupracovala s občanským sdružením Via Iuris, které pravděpodobně dostalo podporu od Sorosovy nadace Open Society Fund. Za boj o uzavření skládky v Pezinku získala Goldmanovu environmentální cenu. Vzhledem k tomu, že George Soros i manželé Goldmanovi jsou Židé, nabízí se naznačit, že Čaputová je součástí židovského spiknutí.

Zatažení arcibiskupa do antisemitské kampaně?

Arcibiskup Orosch, stejně jako řada dalších lidí konzervativního smýšlení nesouhlasí s řadou bodů jejího programu. Je to především příklon k EU, podpora registrovaného partnerství a adopcí dětí stejnopohlavními páry. Minulou neděli se v kázání, vysílaném v přímém přenosu televizní stanicí Lux, vyjádřil, že propagace „ultraliberálních kandidátů“ je „těžkým hříchem“. Vyzval voliče, aby nevolili ty kandidáty, jejichž programy jsou neslučitelné s Kristovým učením a křesťanskými hodnotami. Nutno dodat, že své výhrady s antisemitskými invektivami nijak nespojil.

Jeho řeči ale využil časopis „Zem a Vek“, když označil Čaputovou za „liberální zlo“ a Orosche za toho, kdo „odhalil její převlek“. To spolu s její fotografií z profilu, s nosem předělaným v grafickém programu na „skobu“.

Vyjádření Čaputové a diskuze

Sama Čaputová se k tomu vyjádřila na Facebooku: „Odmítám antisemitismus a sama mám mnoho židovských přátel. Je mi smutno z toho, že tvůrci antikampaně nemají zábrany hrát v den výročí vzniku válečného Slovenského štátu hrát na antisemitskou notu. Sdílejte, pokud odmítáte jejich nenávist.“

Časopis mezitím nahradil její fotografii jinou, en face, převzatou od Tiskové agentury SR. Článek ovšem vyvolal na Slovensku diskusi o tom, proč vůbec někdo předpokládá, že podezření na židovský původ může někomu snížit preference. Někteří Slováci se po těchto útocích na Čaputovou ptají: To si opravdu naši nacionalisté myslí, že je na Slovensku antisemitismus tak zakořeněný?

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: Wikimedia Commons – Zuzana Čaputová

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář