Libye předala Egyptu těla 20 koptských křesťanů zavražděných IS

Misuráta – Libye předala Egyptu těla dvaceti koptských křesťanů, které v roce 2015 v Syrtě zavraždili bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom egyptská státní televize.

Koptští křesťané byli zavražděni na pláži v únoru 2015. Na videu, které IS zveřejnil na internetu, byly oběti oblečeny do oranžových vězeňských úborů. Těla byla vykopána loni v říjnu, když byla z rukou Islámského státu dobyta nová území.

Spolu s Egypťany byla zavražděna i jedna osoba z Ghany. Ostatky dvaceti Koptů byly přepraveny soukromým letounem z libyjské Misuráty. Podle egyptského deníku Al-Ahrám na těla na káhirském letišti čekalo několik sanitek, které je měly odvézt do márnice. Tam budou ostatky pomocí vzorků DNA identifikovány.

Den poté, co bylo zveřejněno video s popravami, podniklo egyptské letectvo spolu s libyjskou armádou nálety na tábory a úkryty islamistů v Libyi. Syrtu Islámský stát dobyl v roce 2015. Loni město z rukou radikálů získaly místní milice, které ze vzduchu podporovaly Spojené státy.

Koptská menšina, která tvoří asi deset procent z 94 milionů obyvatel Egypta, je největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě. Koptové si dlouhodobě stěžují na pronásledování, v posledních letech se stali terčem několika smrtících útoků.

 

Autor: ČTK Foto: youtube.com

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář