Lidé mohou v kostelech přispět na pomoc pronásledovaným křesťanům

Praha – Lidé mohou dnes v kostelech napříč Českou republikou opět přispět do sbírky na pomoc trpícím a pronásledovaným křesťanům v zemích Blízkého východu, které ovládali islamističtí extrémisté. Výtěžek z minulých let přispěl například k obnově iráckého města Karakoš, do kterého se vrátila už téměř polovina z 50.000 obyvatel. Sbírku vyhlásila Česká biskupská konference a podle lednového rozhodnutí biskupů se bude konat dalších pět let.

„Pronásledovaní křesťané to mají v této době dvojnásob těžké. Jejich pronásledování neumlká, ale současně zbytek křesťanů jim přestává věnovat pozornost, když řeší své problémy s koronavirem a pak bude řešit problémy hospodářské krize,“ uvedl předseda ČBK Jan Graubner. Počítá s tím, že sbírka bude letos skromná, protože v kostele bude málo lidí. Od pondělí 11. května se mohou bohoslužby konat, pokud účast nepřevýší 100 lidí. Na 300 se počet navýší od 25. května. Datum sbírky je stanoveno na šestou neděli velikonoční, která je pro věřící dnem modliteb za pronásledované křesťany.

Války a nepokoje přiměly mnohé křesťany v Iráku a v několika dalších zemích opustit své domovy. V Iráku žilo před americkou invazí a svržením diktátora Saddáma Husajna v roce 2003 asi 1,5 milionu křesťanů, což bylo podle dřívějších údajů agentury AP asi šest procent populace. Koncem loňského roku žilo ve čtyřicetimilionovém Iráku méně než půl milionu křesťanů. Mnozí utekli ze země před násilím extremistů a jiní byli zabiti členy teroristické organizace Islámský stát (IS). Ta ovládala v Iráku a Sýrii několik let značné území a násilím prosazovala svůj radikální výklad islámského práva. V Iráku byl IS vyhnán ze zbytků jím ovládaných území koncem roku 2017, v Sýrii loni na jaře.

 

Autor: ČTK  Datum: 17. května 2020  Foto: YouTube – Oprava kostela v Sýrii 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář