Lidé na mši v obci na východě Francie uctili památku zavražděného kněze

Saint-Laurent-sur-Sevre – Lidé v obci Saint-Laurent-sur-Sevre na východě Francie v úterý uctili památku kněze Oliviera Mairea, který byl v pondělí zavražděn. Setkání se konalo v kryptě baziliky se účastnilo zhruba 70 věřících z okolí, další vzpomínkové akce k uctění zesnulého jsou v plánu i na další dny. Datum pohřbu zatím nebylo sděleno. Podezřelým z vraždy je rwandský občan, který už několik let žije ve Francii. Na policejní stanici se přišel sám udat, v současnosti je hospitalizován na psychiatrii, informovala agentura AFP.

„Jsme zničeni, vídali jsme ho každé ráno. Žertovali jsme. Otec Olivier byl jako hůl, o kterou se opřete, když zažíváte těžké období. Naslouchal katolíkům z obou extrémů. Bude nám opravdu chybět,“ vzpomínal na šedesátiletého katolického kněze věřící Bertrand, který v městečku s 3600 obyvateli provozuje knihkupectví.

SOUVISEJÍCÍVe Francii byl zabit kněz, probíhá vyšetřování

Ze svědectví věřících, kteří ráno přišli na mši, zaznívá smutek a smířlivost. Odmítají projevy nesnášenlivosti některých občanů i politiků a zdůrazňují nutnost odpuštění. Kněz podle nich Rwanďana dobrovolně přijal do komunity a pomáhal mu, stejně jako ostatním.

Vražda podle prokuratury nejspíše neměla teroristický motiv, příčinu smrti stanoví pitva. Rwanďan Emmanuel Abayisenga je také podezřelý, že loni v červenci zapálil katedrálu v Nantes. Nějakou dobu už strávil ve vězení i na psychiatrii. Než začne soudní přelíčení v případu žhářství, byl pod soudním dohledem, na který dohlížel církevní řád, k němuž se hlásil i otec Olivier Maire.

Vražda vyvolala prudké reakce francouzských pravicových politiků, kteří se ptali, jak může ve Francii legálně pobývat člověk, který se přiznal k trestnému činu. Ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti dnes na facebooku mírnil jejich rozhořčení a vysvětloval, že vše bylo přesně podle francouzského právního řádu. Apeloval také na kolegy, že „smrt člověka by vždy měla budit respekt a úctu, ne vztek a rozhořčení, ač legitimní“. Smrt člověka by se podle ministra nikdy neměla stát nástrojem politického snažení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. srpna 2021 Foto: Wikimedia Commons – bazilika v Saint-Laurent-sur-Sevre

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář