Lidé řeší potraty a homosexualitu, ale uniká jim to podstatné, tvrdí Halík

Tomáš Halík označil v rozhovoru v pořadu Pod lampou Zuzanu Čaputovou za spirituálního člověka, „který něco duchovního ze sebe vyzařuje.“ Kritizoval postoje dalších kandidátů, kteří se hlásili k víře, a považuje to jen za pózu pro své voliče.

Katolický kněz vnímá jako negativní klerikalismus, který je „nemocí církve“ a náboženské představitele, kteří mají „dojem, že mohou mluvit do všeho.“ Jako pozitivní příklad poukázal na české biskupy, kteří oproti těm na Slovensku nepodporují konkrétního kandidáta.

Halík se domnívá, že mnoho katolíků má velmi zúžený pohled, podle kterého nálepkuje lidi v závislosti na jejich názoru o určitém okruhu otázek, jako je rozvod, potraty a „uniká jim to, co je daleko podstatnější,“ ale připomněl, že i on je pro ochranu nenarozených dětí. V tomto tématu však poukázal na postoj Čaputové, která zdůrazňuje svobodu rozhodování matky.

Agenda sexuální morálky, kterou nazval „neurotickou obsesí,“ se stala důležitá v 80. letech 20. století a papež se snaží s tímto trendem bojovat, domnívá se český teolog. „Vidíte jen ty věci, jako jsou kondomy, potraty, homosexualitu a uniká vám to, co je podstatné pro evangelium, jako je solidarita s vyloučenými, solidarita s chudými,“ doplnil Tomáš Halík.

Autoritativní režimy, za které považuje Polsko a Maďarsko, se snaží zneužít církev k naplnění svých cílů. Spolupráci s vládními stranami, které představují tyto režimy, považuje za krátkozraké. Jako příklad Halík uvedl Irsko, kde po pádu takových stran nastává v zemích „silná sekularizace. „Bezák se snažil vytvářet most mezi církví a sekulární společností, církví a mládeží, ale tento most byl zničen. A já nevím, komu se to tu opět podaří,“ dodal katolický kněz.

 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík 

Tags: ,

21 Komentáře

 1. Mathias Schwender

  . „Vidíte jen ty věci, jako jsou kondomy, potraty, homosexualitu a uniká vám to, co je podstatné pro evangelium, jako je solidarita s vyloučenými, solidarita s chudými,“ Pokud Pan Halik to takhle muze rict bez toho aby se sam vsiml ze je to paradox tak je to jenom ukazka toho jak hodne prave nenarozeneni deti patri k vyloučenými v nasi spolecnosti.

  Odpověď
  • helena kalivodová

   Asi jste nečetl dobře článek, kde p. Halík píše, že se zastává nenarozených dětí. Ale jinak má pravdu, že v málokterých farnostech se mluví o problémech lidí, kteří se ne vždy vlastní vinou stávají tzv. vyloučeni a často je i mi sami vyloučíme tím, že s nimi neumíme komunikovat. Neumíme se k těmto lidem chovat s respektem stejně rovných, případně rovnějších. Měli bychom stát na straně chudých, ale často je vylučujeme, měli bychom, už pro to, čím je pro nás naše víra.

   Odpověď
   • Mathias Schwender

    hodne ocenuju T.Halik a souhlasim ze mame se soustredit vyloucenimi. ale paradox zustava. co znamena byt pro ‚ochrana‘ nenarozenych deti a zaroven odkazat na svobodova rozhodovany. protoze je to svobodova rozhodovany zabijt dite co zaroven znamena ze dite zadny ochrana ani svoboda ani moznost rozhodovani zrejme nema.

    Odpověď
 2. Paradox je v tom, ze pise, ze je za ochranu nenarodenych deti, ALE teraz pride to ale. Ale je za to, aby sa matka rozhodla. Takze asi tolko. Nech rozhodne hormonmi rozrusena zena, ktoru frajer nechal, manzel opustil, niekto znasilnil,alebo ju frajer vydiera, ze ak neda prec, tak sa rozidu. To akoze fakt? Tak potom kde je ta ochrana nenarodenych? Tak dajme aj vrahom slobodnu volbu, zrusme zakon a nechajme to na svedomi vraha, ok? Preco to male roztomile stvorenie v brusku nema narok na ochranu? Preco???

  Odpověď
  • A jakou má vlastně na Slovensku prezident pravomoc při tvorbě zákonů? Díval jsem se na to – úplně stejné jako náš. Prezident nemá podle ústavy zákonodárnou iniciativu (nemůže ani navrhnout zákon). Pokud se mu přijatý zákon nelíbí – může ho vrátit do PS (na Slovensku NR), kde zákon znovu odhlasují… a zákon platí (ať pro nebo proti interrupcím)
   Oba kandidáti jsou zjevně schopní inteligentní lidé, takže já bych vybíral podle morálního profilu. Bývalý komunista, který studoval v Moskvě politiku…. no, ale co? -Máte Slováci svůj stát, jsou to vaše volby (my už do toho nemáme co kecat).

   Odpověď
 3. Bojím se, že P. Halík není od Boha, ale od Satana… Jeho intelektuální žvásty a názor na adoraci (prý patří do středověku), ignorace kolárku svědčí , co je tenhle člověk zač. Taky mě udivuje, kolik prostoru dostává v TV Noe nebo i v tomto portále. Pozor – Halík šel vždy s dobou, ne s Duchem Svatým!

  Odpověď
  • Jak moc adorovali apoštolové, nosili kolárek?
   Nemáme se klanět v duchu a v pravdě? Ve své komůrce?
   Nebo Ježíš byl taky pomýlený?

   Odpověď
 4. Tomáš možná volí jiná slova, ale vidím, že Duch vane stejným směrem. Opravdu uniká podstata evangelia, uniká evangelium samo. Jako příklad uvádím rozkol jedné evangelikální církve, která se dále rozděluje a příčinou je „jeden“ homosexuál. Na rozdíl od desetitisíců lidí, kolem kterých žijeme a nesdílíme evangelium.

  Odpověď
  • Kdo přečetl alespoň nějaké knihy T. Halíka, kdo slyšel alespoň několik jeho kázání a přednášek musí seznat, že T. Halíkovi záleží hlavně na člověku, a to i na nevěřícím člověku. Jeho víra je pevná (mj. i proto, že se dle jedné jeho knihy „chvěje“ a tak rozechvívá i okolí). Označit takovou osobnost za heretika je nepochopení síly a podstaty jeho víry a snahy jí přiblížit lidem. Velikost osobnosti T. Halíka již dávno překročila českou kotlinu a měli bychom být hrdi na velkého Čecha.
   Pokud tvrdíte, že je ostudou katolické církve, pak s Vámi hluboce nesouhlasím a myslím si, že ostudu katolické církvi dělají zcela jiní její představitelé.

   Odpověď
 5. Souhlasím a velice hezky jste okomentoval
  pana Halika jako člověka,kterého si velice
  vážím pro jeho lidský přístup ke všem lidem.
  Tak si představuji věřícího křesťana.Miluj
  bližního svého

  Odpověď
 6. Halík je neskutečný sebestředný narcis co se rád poslouchá. Jednou přijde den kdy bude skládat účet za všechny hereze co vypustil do světa

  Odpověď
 7. Doporučoval bych p. Halíkovi studijní pobyt na faře v Žakovciach u pátera M. Kuffy. Tam by viděl skutečnou pomoc utiskovaným a odmítaným a zároveň slyšel jasná slova o sexuální etice.

  Odpověď
 8. Pan Halik a jemu podobni su trojske kone krestanstva.Takychto preudokrestanov hojne zdielaju liberali,pretoze tie ich nazory podlizajuce mainstreamu sa im hodia do kramu.Vacsinou ide o evanjelikov,ktori umoznili masovu migraciu ako napr.CDU v Nemecku,alebo manzelstva homosexualov. Takito ludia nemaju s krestanstvom nic spolocne…

  Odpověď
 9. Byla v případě Sodomy a Gomory otázka sexuální morálky důležitá nebo ne? Kázání Božích soudů ohledně homosexuality je pro tyto lidi dobré jako důležité varování. Soudy totiž přicházejí a přijdou, ať se nám to chce říkat nahlas nebo ne. Jsme zodpovědní to těm lidem říct. To jsou fakta.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář